افزایش ۱۶۰ درصدی واکسیناسیون هاری در نهبندان

افزایش ۱۶۰ درصدی واکسیناسیون هاری در نهبندان

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان گفت: ازابتدای سال جاری تاکنون با واکسینه ۵۸۳   قلاده سگ در شهرستان علیه بیماری هاری، این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۶۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنامنطقه خراسان جنوبی محمد راه انجام در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، با بیان اینکه بیماری هاری يكي از مهمترين بيماري­هاي مشترك بين انسان و حيوان است، اظهارکرد: افزایش سطح پوشش واکسیناسیون علیه هاری با هدف پیشگیری و کنترل این بیماری انجام شده است .

وی افزود: هرساله در شهرستان نهبندان، سگ‌ها برای جلوگیری از ابتلا به بیماری هاری مورد واکسیناسیون قرار می‌گیرند و از ابتدای سال جاری نیز در اجرای این طرح ۵۸۳  قلاده سگ توسط بخش دولتی در ۱۶۹ واحد روستایی واکسینه شدند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۶۰ درصد افزایش و رشد داشته است.

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان ادامه داد: عامل بیماری هاری ویروسی بوده و سگ سانان یکی از مستعدترین و حساس ترین دام‌ها جهت آلودگی و انتقال آن به سایر حیوانات است.

راه انجام تصریح کرد: اصلی ترین راه سرایت هاری، گاز گرفتن به وسیله حیوان مبتلا به بیماری است که از مهم ترین علائم آن درانسان بی اشتهایی، خستگی، تب و لرز، سردرد، درد عضلانی ، تهوع و استفراغ، سرگیجه، سرفه خشک و تنگی نفس است.

وی یادآور شد: هر گونه تغییر در رفتار و عادات حیوانات به ویژه رفتارهای تهاجمی و ترس از آب و نور مشکوک به هاری است.

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان خاطر نشان کرد: شهروندان در صورت هرگونه گاز گرفتگی و ایجاد خراش بدن توسط حیوانات مشکوک به هاری محل جراحت را با آب و صابون به مدت ۱۵ دقیقه شستشو داده، سریعا به مراکز درمانی مراجعه کرده و برای اقدامات بعدی مراتب را به شبکه دامپزشکی شهرستان اطلاع دهند.