از تحقق ۵۵ طرح وعده داده شده به مردم سیستان وبلوچستان تا روشن شدن مشعل گاز در زاهدان؛

از تحقق ۵۵ طرح وعده داده شده به مردم سیستان وبلوچستان تا روشن شدن مشعل گاز در زاهدان؛

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه در بدو ورود به فرودگاه بین المللی زاهدان در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: بسیار خوشحالم از اینکه بار دیگر به استان مرزی و مهم سیستان و بلوچستان سفر کرده ام.
وی ادامه داد: گازرسانی به زاهدان یکی از مهمترین طرح هایی است که امروز افتتاح می شود.
رئیس جمهوری افزود: امید است تمام وعده های داده شده به مردم سیستان و بلوچستان به طور کامل محقق شود.
دکتر روحانی گفت: ۵۵ طرح از مجموع طرح های وعده داده شده در سفر استانی سال ۹۳ هیات دولت به سیستان و بلوچستان محقق شده است.
وی اظهار داشت: مسئولان باید برای محقق کردن تمام اهداف مورد نظر مردم این استان تلاش کنند.
رئیس جمهوری به همراه شماری از مسئولان ارشد کشوری از جمله معاونان رئیس جمهوری، وزرای صنعت و معدن و نفت و معاونان وزرای ارتباطات و راه و شهرسازی دقایقی پیش (صبح سه شنبه) وارد فرودگاه بین المللی زاهدان شد.
دکتر حسن روحانی در بدو ورود به فرودگاه بین المللی زاهدان مورد استقبال نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، استاندار، معاونان استاندار و شماری از مسئولان استانی قرار گرفت.
افتتاح باند دوم فرودگاه بین المللی زاهدان، کارخانه مس چهل کوره نصرت آباد، ۳۳۳ طرح مختلف مخابراتی در سیستان و بلوچستان و ۸۱ کیلومتر از بزرگراه های استان و کلنگ زنی خط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان از طریق ویدئوکنفرانس از جمله مهمترین برنامه های سفر یک روزه رئیس جمهوری به زاهدان است.
همچنین مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان در حاشیه این مراسم اظهار داشت: خط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان به طول ۲۶۲ کیلومتر با قطر ۳۶ اینچ و با اعتبار هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از شهریور ۹۲ آغاز شد.
محمدحسن طهرانی اظهار داشت: روند مشترک پذیری انشعاب های گاز در فرآیند چهار ساله در شهرستان زاهدان انجام می شود.
وی ادامه داد: پنج هزار اشتراک گاز در سال جاری، ۳۰ هزار اشتراک در سال ۹۶، ۳۰ هزار اشتراک در سال ۹۷، ۲۵ هزار اشتراک در سال ۹۸ و ۲۰ هزار اشتراک در سال ۹۹ در شهرستان زاهدان واگذار می شود.
وی بیان کرد: با تکمیل خط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان عملیات اجرای شبکه گازرسانی داخل این شهر با سرعت بیشتری در حال انجام است.
وی خاطر نشان کرد: هزار و ۳۰۰ کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع در زاهدان مورد نیاز است که پیش بینی می شود در سه مرحله و تا سال ۱۴۰۰ تمام این شهرستان گازدار شود.
وی افزود: شهرستان زاهدان نیازمند ۱۴۰ هزار مشترک گاز است که از سوی شرکت گاز سیستان و بلوچستان واگذار می شود.
مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان با اشاره به اجرای مرحله نخست گازرسانی در زاهدان افزود: ۳۰ کیلومتر خط تغذیه و ۱۲۹ کیلومتر شبکه توزیع از سال ۹۰ تا کنون انجام شده که ۲۱ درصد کار را شامل می شود.
طهرانی اظهار داشت: امکان نصب ۱۰ هزار انشعاب و گازدار شدن ۱۲۰ هزار مشترک با انجام این مقدار لوله گذاری گاز در زاهدان فراهم شده است.
وی ادامه داد: در مرحله دوم پیمان سپاری ۲ مورد پروژه به حجم کلی ۳۵۰ کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع، پیمانکار اجرایی مشخص و در مرحله ابلاغ کار است.
وی اضافه کرد: مرحله سوم پیمان سپاری ۷۰۰ کیلومتر شبکه توزیع و تغذیه در نیمه دوم سال ۹۶ انجام می شود.
وی خاطر نشان کرد: با قوت گرفتن اجرای خط انتقال گاز ادامه شبکه در این شهرستان که حدود ۲۰۰ کیلومتر است نیز اجرایی خواهد شد.
خط انتقال گاز به سیستان و بلوچستان در پی سفر نخست دولت نهم و هیات وزیران به سیستان و بلوچستان با اجرای پروژه عظیم انتقال گاز از عسلویه به طول ۹۰۷ کیلومتر با قطر ۵۶ اینچ در سال ۱۳۸۴ مصوب و در شهریور ۱۳۸۹ به بهره برداری رسید.
همچنین تصویب گازرسانی به ۳۰۰ هزار خانوار شهری و روستایی در شهرستان های زاهدان، چابهار، خاش، زابل، کنارک و گازرسانی به صنایع موجود با اعتبار یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از محل بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه از برکات سفر نخست دولت تدبیر و امید به این استان در سال ۹۳ بوده است.
سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومترمربع و بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود.