اخذ اولین پروانه ساخت تولید اکسید منیزیم در خراسان جنوبی؛

اخذ اولین پروانه ساخت تولید اکسید منیزیم در خراسان جنوبی؛

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی، رئیس اداره تشخیص و درمان این اداره کل گفت: این واحد تولیدی با هدف ارتقای سطح کیفی محصول کارخانه های مکمل سازی برای خوراک دام و طیور و کمک به امنیت غذایی موفق به دریافت اولین پروانه ساخت تولید اکسید منیزیم شد.
دکتر ابوذر احمدی افزود: هدف از تولید این ماده معدنی کمک به تامین منیزیم جیره با هزینه کاملا اقتصادی بوده که این ماده بهترین جایگزین جوش شیرین برای کاهش هزینه و بهبود سیستم بافری است.
وی ادامه داد: این ماده معدنی از افت پی اچ شکمبه جلوگیری کرده و به هضم بهتر الیاف خوراکی کمک می کند.
وی ادامه داد : کمبود این ماده معدنی در بدن سبب بروز تتانی(لرزش عضلانی) شده که باعث مرگ دام و ایجاد ضرر و زیان اقتصادی می شود.
همچنین مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی رعایت معیارهای امنیت زیستی و اقدامات بهداشتی قرنطینه ای را در پیشگیری از بیماری تب برفکی موثر دانست.
دکتر علیرضا رفیعی پور افزود: خسارت اقتصادی بیماری تب برفکی در دامداری ها به ویژه در گاوداری های صنعتی و نیمه صنعتی به خاطر تعداد و تراکم زیاد دام بسیار سنگین است ولی می شود با انجام اقدام بهداشتی – قرنطینه ای از شیوع این بیماری پیشگیری کرد.
وی از واکسیناسیون حداکثری دام ها، عدم ورود دام فاقد پیشینه به گله و استفاده روزانه از مواد ضد عفونی در ورودی مراکز پرورش به عنوان مهمترین اقدامات بهداشتی قرنطینه ای در پیشگیری از بیماری تب برفکی یاد کرد.
رفیعی پور تصریح کرد: استفاده از مواد ضدعفونی کننده مناسب و موثر در حوضچه ورودی دامداری و سالن های شیردوشی، جلوگیری از ورود دام جدید بدون هویت و فاقد سابقه بهداشتی به گله و واکسیناسیون به موقع دام ها، مهمترین راه های کنترل این بیماری و جلوگیری از بروز خسارت اقتصادی و بهداشتی به صنعت دامپروری استان است.
رفیعی پور در ادامه با بیان اینکه برنامه های واکسیناسیون و مراقبت از این بیماری امسال نیز ادامه دارد، افزود: سال گذشته یک میلیون و ۳۲۶ هزار نوبت سر دام سبک و سنگین علیه این بیماری واکسینه شدند.