اختصاص ۱۵ هزار و ۸۰۰ تن کود اوره به خراسان جنوبی

اختصاص ۱۵ هزار و ۸۰۰ تن کود اوره به خراسان جنوبی

از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۵ هزار و ۸۰۰ تن کود اوره به خراسان جنوبی اختصاص یافت.

 پایگاه خبری تحلیلی اخبار شرق ایران، سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان با بیان اینکه کشاورزان نگرانی بابت تهیه و تامین انواع کود‌های شیمیایی نداشته باشند، گفت: از این رقم ۱۰ هزار و ۵۶۸ تن بین کشاورزان توزیع شده است.

مهدی نوفرستی افزود: همچنین از رقم ۲ هزار و ۱۸۰ تن کود فسفاته تاکنون هزار و ۳۱۵ تن توزیع شده است.

وی سهمیه کود پتاسه اختصاص یافته به این استان را هزار و ۹۶۰ تن اعلام کرد و گفت: از این رقم تاکنون ۶۱۲ تن از طریق کارگزاری‌ها بین کشاورزان توزیع شده است.

نوفرستی با بیان اینکه به دنبال بارندگی مناسب سال زراعی جاری در استان نهاده‌های کشاورزی از جمله کود‌های شیمیایی به میزان مورد نیاز تهیه و تامین شده است، افزود: کود‌های شیمیایی (ازته، فسفاته و پتاسه) مورد نیاز بخش کشاورزی از طریق کارگزاری‌ها بین کشاورزان متقاضی استان توزیع شده است.

وی درباره کیفیت کود‌های شیمیایی تامین شده توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: فرایند تامین ، توزیع و مصرف کود‌های تدارک شده توسط دولت در چارچوب «سامانه کنترل کیفی» با نظارت کامل انجام شود.

نوفرستی افزود: این کود‌هایی شیمیایی از بالاترین کیفیت ممکن برخوردار هستند و چنانچه کودی دارای کیفیت نامناسب باشد به‌طور سیستماتیک شناسایی و از چرخه توزیع خارج می‌شود.

سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان جنوبی افزود: بومی کردن تولید بخشی از کود‌های فسفاته در کشور در دستور کار قرار دارد و وابستگی کشور به واردات کود‌های ابلاغی به کمتر از ۱۵ درصد رسیده است.

وی بر مصرف متعادل کود‌های شیمیایی تاکید کرد و از کشاورزان خواست به منظور افزایش عملکرد و بهبود کیفیت محصولات کشاورزی، کاهش تنش‌های محیطی اعم از سرما، یخبندان و خشکسالی همچنین مقاومت به آفات و بیماری‌ها و بهبود کیفیت محصولات کشاورزی در مصرف متعادل کود‌های پایه دقت لازم را داشته باشند.