اجرای ۴۸ پروژه سامانه‌های نوین آبیاری در شهرستان طبس

اجرای ۴۸ پروژه سامانه‌های نوین آبیاری در شهرستان طبس

مدیر جهادکشاورزی طبس گفت: ۴۸ پروژه سامانه‌های نوین آبیاری در ۹۰۳ هکتار از مزارع و باغات این شهرستان اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، داود بخشایی امروز (یکم شهریور ماه) در جمع خبرنگاران اظهارکرد: ۴۸پروژه آبیاری تحت فشار و کم فشار در سطح ۹۰۳ هکتار در ۳۴ آبادی و روستا از محل اعتبارات ملی سامانه‌های نوین آبیاری سال گذشته با اعتباری بالغ بر ۵۳٫۳ میلیارد ریال اجرا و یا در دست اجرا است.

وی افزود: برای اجرای سامانه‌های نوین آبیاری اعتباری بالغ بر ۵۳٫۳ میلیارد ریال که ۳۸٫۴ میلیارد ریال سهم اعتبار کمک بلاعوض دولتی از محل اعتبارات ملی ۱۴٫۹ میلیارد ریال سهم مشارکت و خودیاری بهره برداران و کشاورزان هزینه شده است.

ماون رییس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی طبس با تاکید بر ضرورت تغییر روشهای آبیاری سنتی و غرقابی در مزارع و باغات شهرستان به روش‌های نوین آبیاری ،گفت: با توجه به خشکسالی‌های ۱۸ سال اخیر و بروز کم آبی شدید و کاهش چشمگیر آبدهی منابع آبی شهرستان، اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار و کم فشار در راستای حفاظت منابع آبی و افزایش بهره‌وری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

بخشایی تصریح کرد: با اجرای این طرح‌ها ۹۰۳ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان به سیستم‌های آبیاری تحت فشار و کم فشارتجهیز می‌شود.

وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی این پروژه‌ها از نیمه دوم سال گذشته بیان کرد: تاکنون این پروژه‌ها بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا اواخر شهریور ماه عملیات اجرایی آن به پایان می‌رسد.

مدیر جهادکشاورزی طبس یادآور شد: با اجرای این طرح‌ها ۳۸ خانوار بهره‌بردار از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.

بخشایی اظهارکرد: هدف از اجرای سامانه‌های نوین آبیاری صرفه جویی و جلوگیری از هدر رفت آب و افزایش راندمان مصرف، مکانیزه کردن فرآیند آبیاری وکاهش هزینه‌های کارگری استو با اجرای این سیستم‌ها هدر روی آب ۳۵ درصد کاهش می‌یابد.

ویبا اشاره به استقبال کشاورزان شهرستان از اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار وکم فشار بیان کرد: معاونت سازمان و مدیریت جهادکشاورزی طبس آمادگی کامل پذیرش و اجرای طرح های جدید سامانه‌های نوین آبیاری با پرداخت کمک بلاعوض دولتی و بدون هیچ محدودیتی را دارا است و از کشاورزان و بهره برداران درخواست می‌شود برای بهره‌مندی از اعتبارات بلاعوض دولتی و تغییر روش آبیاری سنتی به این معاونت و مراکز جهادکشاورزی مراجعه کند.

معاون رییس سازمان و مدیر جهادکشاورزی طبس اظهارکرد: تا قبل از دولت تدبیر و امید جمعا ۴۵۰ هکتار از مزارع و باغات شهرستان به سامانه‌های نوین آبیاری (آبیاری تحت فشار و کم فشار) تجهیز شده و درحالیکه سامانه‌های نوین آبیاری فقط در سالهای ۹۳ تا کنون جمعا در سطح ۱۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان اجرا و در حال اجرا است که این میزان ۲٫۷ برابرکل سطوح اجرا شده در ۳۵ سال قبل از دولت تدبیر و امید است.

انتهای پیام