اجرای قانون مجازات جایگزین حبس نیازمند همکاری دستگاه‌ها است

اجرای قانون مجازات جایگزین حبس نیازمند همکاری دستگاه‌ها است

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی گفت: اجرای قانون مجازات جایگزین حبس موجب کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها می‌شود و نیازمند همکاری دستگاه‌ها یا نهادهای پذیرنده محکوم در استان است.

اجرای قانون مجازات جایگزین حبس نیازمند همکاری دستگاه‌ها است

پایگاه خبری تحلیلی اخبار شرق ایران ،عباسعلی بهاری روز پنجشنبه در نشست گروه کاری فرهنگی و اجتماعی مجازات‌های جایگزین زندان که در استانداری برگزار شد، افزود: استان خراسان جنوبی طی سه سال گذشته (از ۹۷ تا ۹۹) به لحاظ آمار زندانیان موجود در زندان‌ها دارای رتبه نخست و در ۲ سال گذشته به لحاظ آمار ورودی به زندان دارای رتبه چهارم کشور بوده است.

وی گفت: خراسان جنوبی با قرار گرفتن در نوار مرزی شرق ایران و داشتن مرزهای مشترک با افغانستان و هم مرز بودن با سیستان و بلوچستان در آسیب‌های اجتماعی ورودی به زندان طی چند سال اخیر دارای افزایش آماری شده است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی افزود: درصد زیادی از زندانیان موجود در زندان‌های استان مربوط به سایر استان‌ها بوده و ساکن خراسان جنوبی نیستند.

وی گفت: سال گذشته با همکاری سازمان زندان‌ها انتقال زندانیان غیربومی استان در دستور کار قرار گرفت و افرادی که تقاضای جابه‌جایی داشتند و امکان آن وجود داشت، انتقال داده شدند.

بهاری اضافه کرد: امسال آیین‌نامه اجرایی ماده (۷۹) قانون مجازات اسلامی و برای جلوگیری از آسیب‌ها، مجازات‌های جایگزین حبس را در دستور کار داریم و بر این اساس و قانون مجازات اسلامی باید برای برخی مجازات‌های تعریف شده به جای محکومیت حبس، جایگزین تعیین شود.

وی گفت: مجازات‌های جایگزین شامل خدمات عام‌المنفعه‌ای می‌شود که با رضایت محکوم برای مدت معین و به‌طور رایگان به موجب حکم دادگاه و قانون مربوطه به شرح مندرج در آیین‌نامه در نهادهای پذیرنده انجام می‌شود.

وی امور آموزشی، بهداشتی و درمانی، فنی و حرفه‌ای، خدماتی، کشاورزی و کارگری را از مهمترین موارد مجازات‌های جایگزین حبس عنوان کرد و افزود: دستگاه‌ها یا نهادهای پذیرنده متقاضی به‌کارگیری محکومان در هر حوزه قضایی مکلف هستند ظرفیت پذیرش و نوع خدمت مورد نیاز خود را براساس خدمات مندرج در آیین‌نامه به دادستان اعلام کنند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی گفت: دادگاه صادرکننده رای با رضایت محکوم و با توجه به نوع جرم، صلاحیت علمی و اخلاقی، شخصیت، تخصص، مهارت، تجربه، سن محکوم و سایر شرایط قانونی نوع، مدت یا مدت خدمت رایگان را تعیین می‌کند.

وی اظهار امیدواری کرد که با همکاری نهادهای پذیرنده این روند در استان به‌خوبی اجرا و جلوی بسیاری از آسیب‌های که خانواده‌های زندانیان را درگیر می‌کند، گرفته شود.

بهاری گفت: مجازات‌های جایگزین باعت کاهش هدفمند جمعیت کیفری زندان‌ها خواهد شد که اگر مجازات‌های جایگزین اجرا شود و دستگاه‌ها هم استقبال کنند به‌طور حتم از بسیاری آسیب‌های مربوط به زندانیان پیشگیری می‌شود.