اجرای طرح زمستانی پایش شیر در شهرستان بیرجند

اجرای طرح زمستانی پایش شیر در شهرستان بیرجند

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان بیرجند از شروع طرح زمستانی پایش شیر خام در گاوداری‌ها و مراکز جمع‌آوری شیر در سطح شهرستان خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از  ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی،  علیزاده امروز (۴ بهمن ماه) در جمع خبرنگاران با اشاره شروع طرح زمستانی پایش شیر خام گفت: در این طرح ، نمونه های اخذ شده از واحد های مذکور برای بررسی آزمایش میکروبی و سوماتیک و تقلبات شیر مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: شیر مناسب‌ترین و متعادل‌ترین ترکیبات را دارد و به همین جهت شیر را غذای کامل می‌نامند و با توجه به جایگاه ویژه شیر در تغذیه آحاد جامعه به‌ ویژه کودکان نقش دارد.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان بیرجند ادامه داد: با توجه به وظیفه مندی شبکه دامپزشکی در خصوص نظارت بر شیرهای خام استحصالی و بررسی وضعیت بهداشت و سلامت شیرهای تولیدی و جمع‌آوری‌شده در شهرستان، این شبکه اقدام به نمونه‌گیری شیر خام از مراکز فوق و گاوداری‌های صنعتی و سنتی کرده است.

علیزاده یادآور شد: دامپزشکی براساس وظایف ذاتی برای کنترل و ارتقای سلامت شیرخام برنامه‌های مختلفی برعهده دارد که انجام پایش های فصلی و نمونه برداری از واحدهای تولیدی ،مراکز جمع آوری شیر، خودروهای حمل شیر و مراکزعرضه از مهم ترین آن ها است.