آغاز پرداخت مرحله جدید سود سهام عدالت از فردا/پرداخت سود به همه غیر از ۴ گروه؛

آغاز پرداخت مرحله جدید سود سهام عدالت از فردا/پرداخت سود به همه غیر از ۴ گروه؛

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: مرحله تکمیلی پرداخت سود سهام عدالت از فردا آغاز و سود سهام عدالت مشمولین عضو کمیته امداد و بهزیستی مصادف با آغاز دهه فجر به طور کامل پرداخت می‌شود.

میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی، در نشست خبری سازمان خصوصی سازی درباره پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت گفت: مرحله تکمیلی سهام عدالت برای ۱۶ گروه از جمله مددجویان کمیته امداد و بهزیستی از ۱۲ بهمن آغاز می شود.

وی تصریح کرد: مددجویان کمیته امداد و بهزیستی مشمولانی هستند که سهام یک میلیون تومان را کامل در اختیار دارند و از سود کامل ۱۵۰ هزار تومانی برخوردارند.

پوری حسینی افزود: تنها چهار گروه کارمندان، بازنشستگان لشگری و کشوری و تامین اجتماعی، کارگران فصلی و ساختمانی، روستاییان و عشایری که تحت پوسش کمیته امداد نیستند و کسانی که قبلا تحت پوشش کمیته امداد بودند اما اکنون ­مددجو هستند چهار گروهی هستند که در دهه فجر سود آنها پرداخت نمی شود.

معاون وزیر اقتصاد گفت: از ۶۰ شرکت موجود در سبد سهام عدالت ۴۹ شرکت متعلق به سهامداران است، براورد سود ۳۸۰۰ میلیارد تومان بوده که برای بیش از ۴۹ میلیون نفر به تناسب سودی که داشتند سود تقسیم شد و در نتیجه برای مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی و افرادی که سهام خود را تکمیل کرده اند ارزش کلیه سهام آن‌ها یک میلیون تومان است که سود این افراد ۱۵۰ هزار تومان است و مابقی به نسبت ارزش سهام سود دریافت خواهند کرد.

وی ­افزود: همه­ ­۳۳ میلیون نفری که شماره شبا ارائه کرده بودند سود دریافت کردند و مابقی که شماره حساب ارائه نکرده بودند ۱۴ میلیون نفر بوده اند که در حال حاضر ۲ میلیون نفر مجدد شماره شبا ر ارائه کرده و به­ فهرست­ دریافت سود اضافه شده اند.

رئیس سازمان خصوصی سازی تصریح کرد: سود سهام عدالت مشمولین عضو کمیته امداد و بهزیستی فردا مصادف با آغاز دهه فجر به طور کامل پرداخت می‌شود افرادی که در مرحله ۵۰ تومان سود دریافت کرده اند فردا ۱۰۰ هزار تومان دریافت خواهند کرد و اگر تازه شماره شبا ارائه کرده اند مبلغ ۱۵۰ هزار تومان فردا سود دریافت می‌کنند.

پوری حسینی­ گفت: فردا مشمولینی که به حساب آن‌ها سود واریز می‌شود به معنی تسویه حساب سهام عدالت برای سال ۹۵ است.

وی در توضیح سایرین مشمولینی که فردا سود دریافت می‌کنند، افزود: فردا علاوه بر مشمولین عضو کمیته امداد و بهزیستی، ایثارگران، زنان سرپرست خانوارو دختران مجرد، خدام مساجد و اماکنه متبرکه، مددجویان و کارکنان موسسات خیره، فعالان قرآنی، قالیبافان، زندانیان تحت پوشش و تاکسیرانان سود کامل به حسابشان واریز و سود مربوط به سال ۹۵ به طور کامل سود دریافت می‌کنند.

پوری حسینی­ ادامه داد: افرادی که فردا سود دریافت نمی‌کنند سودشان نهایتا تا پایان سال در یک مرحله تکمیلی به حسابشان با اطلاعیه‌های بعدی واریز خواهد شد.

وی تاکید کرد: ۱۶ گروهی که فردا سود دریافت می‌کنند ۲۲ درصد جمعیت مشمولین را تشکیل می‌دهند و مابقی مشمولین که در مراحل بعد سود دریافت می‌کنند ۷۸ درصد کل مشمولین را تشکیل می‌دهند.

رئیس سازمان خصوصی سازی در توضیح مبلغ نهایی سود مشمولین گفت: مشمولینی که در مرحله اول حدود ۲۳ هزار تومان دریافت کرده اند در مرحله نهایی ۵۳ هزار و ۲۰۰ تومان و مجموعا حدود ۸۰ هزار تومان سود دریافت خواهند کرد، و سایر مشمولینی که ۵۰ هزار تومان سود دریافت کرده اند در مرحله نهایی ۱۰۰ هزار تومان و جمعا ۱۵۰ هزار تومان سود دریافت می‌کنند.

وی افزود: تنها راه تعامل با مشمولین سهام عدالت شماره شبا است و مشمولینی که هنوز شما شبا ارائه نکرده اند هر چه سریعتر برای واریز سود اقدام کنند که بعد از بررسی سود به حسابشان واریز شود.

رییس سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه اگر مجامع بانک‌ها برگزار شود، قیمت‌های ما باطل می‌شود و باید قیمت‌های جدید اعلام کنیم، گفت: از آبان‌ماه به بعد صورت های حسابرسی شده و کارشناسی شده را در هیات واگذاری مصوب می‌کنیم؛ البته امسال تاخیر صورت گرفت که به دلیل تغییر دو عضو وزیر در هیات واگذاری بود.

وی در خصوص واگذاری شرکتهای بیمه نیز گفت: برای شرکتهای بورسی، اقدام به کارشناسی نکرده‌ایم و آیین نامه صراحت دارد که با قیمت نماد معاملاتی قیمتگذاری صورت گیرد؛ بنابراین هر سه شرکت بیمه نیز بر این اساس قیمت‌گذاری صورت می‌گیرد یعنی ملاک اصلی، قیمت تابلوی بورس است؛ اما امتیاز خاصی برای این سهم قائل نیستیم، البته درصدی هم به قیمت تابلو اضافه کرده‌ایم.

پوری حسینی ادامه داد: هر سه سهم احتمالا با قیمت خوبی به فروش خواهد رفت.

پوری حسینی در خصوص فروش سهام ایران خودرو در بورس گفت: این موضوع ربطی به سازمان خصوصی سازی ندارد؛ اما اگر قرار باشد که سهام به صورت بلوکی عرضه شود، باید اهلیت مالی و غیرمالی متقاضیان باید ارزیابی شود؛ به این معنا که به ترن اور، بدهی بانکی و مواردی از این دست باید رسیدگی شود؛ بنابراین اگر برخورد چک لیستی صورت گیرد، مشکلی ندارد، ولی اگر بحث اهلیت مستمسکی برای پس زدن عده ای و آوردن عده ای دیگر باشد، ناپسند است.

رییس سازمان خصوصی سازی در خصوص مدیریت سهام عدالت و آزادسازی خرید و فروش آن نیز گفت: الان ۴۹ میلیون نفر از مردم می دانند که چقدر سهام دارند و سود سال ۹۵ آنها نیز پرداخت شده است، این یک اقدام بزرگ است؛ اما بخشی از کار می ماند که ورقه سهام در اختیار مشمولان قرار داده شود که وقتی ورقه سهام داشته باشند، امکان خرید و فروش نیز وجود خواهد داشت.

وی اظهارداشت: به تازگی دولت لایحه آزادسازی سهام عدالت را به مجلس داده که بعد از تصویب بودجه ۹۷ این کار رسیدگی می شود که امیدواریم این لایحه به شکل تقدیم شده، مصوب کنند و اگر در این دستور وظیفه ای به عهده ما باشد، به نحو احسن انجام خواهیم داد. بحث مدیریت تا زمانی که آزادسازی انجام نشود، امکان جایگزینی مصوبه سال ۸۹ هیات دولت وجود ندارد.