آغاز مرحله دوم ساماندهی سهام عدالت از بامداد چهارشنبه/سود سهام فقط به حساب مشمولان واریز می شود؛

آغاز مرحله دوم ساماندهی سهام عدالت از بامداد چهارشنبه/سود سهام فقط به حساب مشمولان واریز می شود؛

«میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی» امروز (یکشنبه) در نشست خبری افزود: سهام عدالت برخلاف یارانه های نقدی به همه مشمولان (نه والدین افراد، وصی، قیم یا ولی افراد) تعلق می گیرد و بر این اساس اگر مشمولان شماره حسابی به نام خود نداشته باشند، هیچ پولی به مشمولان تعلق نخواهد گرفت.
به گفته این مقام مسئول، تا امروز ۲۶۶ هزار میلیارد ریال از سهام عدالت از دولت جدا و سود آنها به مشمولان تعلق گرفته است.
وی اظهار داشت: در فاصله یک ماهه رونمایی از سامانه سهام عدالت تاکنون، حدود ۲ میلیون نفر از مشمولان به صورت داوطلبانه برای پرداخت اقساط خود و تملک سهام عدالت اعلام آمادگی کرده و پرداخت هایی انجام داده اند.
پوری حسینی تصریح کرد: پولی که تا امروز پرداخت شده فقط ۳۷ میلیارد ریال از مجموع ۱۹۵ هزار میلیارد ریال آورده نقدی مورد انتظار بوده که بسیار ناچیز است.
رییس کل سازمان خصوصی سازی بیان داشت: در صورتی که مردم به پرداخت اقساط و تملک سهام عدالت خود اقدام نکنند، به دولت برگشت خواهد کرد؛ اما تا پایان شهریورماه هنوز مهلت باقی است.
وی با بیان برخی آمارها در این زمینه، اظهار داشت: مرکز پاسخگویی به مراجعات تلفنی سامانه سهام عدالت تا امروز به ۴۱۵ هزر نفر پاسخگویی داشته که به معنای یک تماس به ازای هر یکصد نفر مشمول است.
پوری حسینی گفت: از مجموع بیش از ۴۹ میلیون نفر مشمول، بجز ۲ میلیون نفر متوفی (که اجازه ورود به سامانه به وراثشان نیز داده نشده)، تا امروز ۳۰ میلیون مراجعه به سامانه انجام شده که البته ۳٫۵ میلیون مورد آن تکراری بوده است.
وی ادامه داد: این آمارها حاکی از ورود ۵۳ درصد مشمولان به سامانه (تا امروز) است که در نوع خود رکوردی جهانی در تماس افراد با یک سازمان محسوب می شود.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: در این میان، روستاییان و عشایر با ۷۰ درصد مراجعه به سامانه رکورددار هستند، همچنین دو دهک مشمول تخفیف در سهام عدالت یعنی اعضای جامعه هدف کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی با ۶۴ درصد مراجعه به سامانه، کارگران فصلی و ساختمانی با ۵۱ درصد مراجعه و کارمندان دولت و بازنشستگان با ۳۲ درصد مراجعه، مشارکت داشته اند.
به گفته وی، از بین ۱۸ گروه ثبت نام شده قطعی، چهار گروه پر جمعیت یاد شده که ۹۵ درصد جمعیت مشمولان را تشکیل می دهند، به سامانه مراجعه کردند، اما تعداد سایر مشمولان مراجعه کننده فقط دو میلیون نفر بوده اند.
رییس کل سازمان خصوصی سازی همچنین با اشاره به پراکنش استانی مراجعه کنندگان به سامانه، یادآوری کرد: در بین روستاییان و عشایر، بالاترین مشارکت مربوط به استان ایلام با ۸۵ درصد و پس از آن به ترتیب کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد و لرستان با بیش از ۸۰ درصد مشارکت بوده است.
وی خاطرنشان کرد: در بین کارگران فصلی و ساختمانی نیز استان های یادشده به ترتیب با ۷۸، ۷۵، ۷۵، ۷۳ و ۶۹ درصد مشارکت، رکورددارند.
پوری حسینی اظهار داشت: در بین کارکنان دولت، استان تهران با ۱۹ درصد کمترین مشارکت را به خود اختصاص داد، اما ایلامی ها با ۶۴ درصد رکورد دارند؛ پس از تهران نیز استان های یزد، اصفهان، سیستان و بلوچستان و قم (همگی در حدود ۲۰ درصد مشارکت) قرار دارند.
وی بیان داشت: در مرحله نخست ساماندهی سهام عدالت، جز موردی که در آن برخی شرکت های تعاونی در بین سال های ۸۶ تا ۸۸ سود داده شده را بین مردم توزیع نکرده بودند، گزارشی از معیوب بودن یا ایراد داشتن صورتحساب ها دریافت نشد.
رییس کل سازمان خصوصی سازی خاطرنشان کرد: تا امروز ۲ مورد از شرکت های سرمایه پذیر حاضر در سهام عدالت، مجامع خود را برگزار کرده و سودهای خود را به سازمان اعلام کرده اند و بیش از پنج میلیارد ریال از این سودها جمع آوری شده است.
وی افزود: اگر مقدار سودها به میزانی برسد که قابل توزیع باشد، این کار را انجام خواهیم داد.
پوری حسینی ادامه داد: مرحله سوم ساماندهی، آزادسازی سهام عدالت است، اما تا امروز ابهام های مربوط به آزادسازی اوراق سهام برطرف نشده و مجوزهای لازم داده نشده است.
به گزارش ایرنا، ۱۰ سال مهلت قانونی برای اینکه از محل سود سهام عدالت، بدهی مشمولان بابت خرید سهام پرداخت شود، به پایان رسیده و برای هر فرد ۱۰ میلیون ریال (یک میلیون تومان) سهم طی در ۱۰ سال – بین سال های ۸۵ تا ۹۴ – اختصاص یافته است.
در این ۱۰ سال، از محل سود سهام عدالت مقداری سود به خزانه واریز شده و هم اکنون با پایان مهلت ۱۰ ساله، سهام قابل واگذاری است.
سازمان خصوصی سازی تا شهریور ۹۶ مهلت در نظر گرفته تا مشمولانی که مانده ای دارند و همه ۱۰ میلیون ریال(یک میلیون تومان) سهام برایشان آزاد نشده، به واریز باقی مانده سهم برای مالکیت کامل آن کنند؛ موضوعی که اختیاری بوده و هیچ اجباری به واریز بدهی نیست.
سامانه ساماندهی سهام عدالت صبح سه شنبه (هفدهم اسفند ماه ۱۳۹۵) با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوی و «علی طیب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی، در سالن اجلاس سران رونمایی شد.
هدف عمده توزیع سهام عدالت، بهینه کردن توزیع درآمد در کشور و مشارکت دادن همه مردم در اداره امور اقتصادی کشور است و با بکارگیری راهکارهای خاص خود به تعدیل اقتصادی می پردازد.
اهداف این طرح، مشارکت مردم در آبادانی کشور، رشد و توسعه اقتصادی، فقرزدایی، ترویج فرهنگ سهامداری، ایجاد تعادل ثروت میان دهک‌های بالا و پایین، افزایش سهم بخش تعاون، اتکای خانوارهای نیازمند به خودشان، قطع دست مفسدان اقتصادی، تسریع روند خصوصی سازی از طریق واگذاری گسترده سهام شرکت های دولتی، تفکیک مناسب تر وظایف حاکمیتی و بنگاه داری، سازماندهی کاراتر بنگاه های دولتی و کارآمدسازی دولت در عرصه وظایف حاکمیتی است.
مطابق مصوبه شورای عالی اصل ۴۴ قانون اساسی سازمان خصوصی سازی موظف است با توجه به انقضای ۱۰ ساله اقساط سهام عدالت نسبت به ارایه صورتحساب مشمولان اقدام کند و سود سهام را به اندازه ای که به مشمولان تعلق دارد، بپردازد.