آبدهی بیش از ۱۹۴ میلیون متر مکعب قنوات خراسان‌جنوبی

آبدهی بیش از ۱۹۴ میلیون متر مکعب قنوات خراسان‌جنوبی

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی خراسان جنوبی  گفت: در حال حاضر آبدهی قنوات استان ۱۹۴٫۱۴ میلیون متر مکعب است که با احیای قنات‌ها حدود ۳۰ درصد در آبدهی سالیانه آن‌ها تاثیر گذار است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا منطقه خراسان جنوبی محمد حسن غلامی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی اظهارکرد: خراسان جنوبی دومین استان به لحاظ تعداد قنات در سطح کشور است و در حال حاضر ۶۲۵۲ قنات در استان داریم.

وی افزود: با توجه به تخصیصات اندک اعتبارات استانی در سال جاری فعلا در حد ۳۰ درصد ازاحیای قنوات مصوب طی ۸ ماهه امسال شروع بکار کرده اند.

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: نزدیک به دو میلیارد تومان در این زمینه هزینه شده که مشارکت مردمی را نیز همراه دارد.

غلامی یادآور شد: در صورتی که مردم تامین کننده هزینه باشند لایروبی، کول گذاری کوره قنات و طوقه چینی میله چاه ها، سنگ کاری و چنانچه اعتبار دولتی دریافت کند لایروبی بر عهده مردم و دیگر کارهای اساسی اشاره شده از محل کمک رایگان دولت انجام می‌شود.

وی یادآور شد: مدت زمان احیای قنوات بسته با شرایط آن شامل؛ خرابی‌های قنات، طول قنات، عمق چاه‌ها،  توان مردم و اعتبارات دولتی دارد.

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی خراسان جنوبی گفت: در مواقع اضطرار و در برابر اتفاقاتی مانند سیل و یا ریزش پل و زلزله مردم با تمام توان برای بازگشایی قنوات اقدام می‌کنند چون مجبورند و چنانچه کوتاهی کنند دچار ضرر و زیان می‌شوند.

غلامی اضافه کرد: در گذشته نیز که اعتبارات دولتی نبوده میراب‌ها و سالار آب‌ها این وظیفه مهم را به عهده داشته اند ولی با وجود خشکسالی‌های بیش از ۱۸ سال توان مردم بسیار کاهش یافته و نیاز به کمک دارند.

وی تاکید کرد: البته مردم عادی و غیر متخصص نمی‌توانند قنوات را بطور صحیح مرمت کنند و نیاز به راهنمایی دارند.

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: موثرترین توصیه انتخاب یک نفر به عنوان نماینده مالکین و آگاه به امورات قنات است که در طول سال قنوات را بازبینی کرده و در فصول مختلف از منابع حیاتی نگهداری و محافظت کند و رابطی بین مردم و دستگاه‌های دولتی برای انتقال مشکلات احتمالی است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر آبدهی قنوات استان ۱۹۴٫۱۴ میلیون متر مکعب است، یادآور شد: با احیای قنات‌ها حدود ۳۰ درصد در آبدهی سالیانه آن‌ها تاثیر گذار بوده ولی در مجموع عوامل مختلفی در افزایش آبدهی قنوات دخالت دارد.