۹۲۳ میلیارد ریال، مبلغ سرمایه گذاری دولت تدبیر و امید در ۹ پروژه شاخص توزیع برق خراسان جنوبی؛ مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی:

۹۲۳ میلیارد ریال، مبلغ سرمایه گذاری دولت تدبیر و امید در ۹ پروژه شاخص توزیع برق خراسان جنوبی؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، « محمد ابراهیم شرکاء » روز سه شنبه در نخستین روز آغاز دهه فجر در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در دولت یازدهم با توسعه شبکه و تاسیسات برق رسانی روستایی با صرف ۱۹۳ میلیارد و ۳۰۵ میلیون ریال هزینه، ۲۱ هزار و ۹۹۶ خانوار به انرژی الکتریکی دسترسی پیدا کردند.
وی توسعه شبکه و تاسیسات برق رسانی شهری را از دیگر اقدام های انجام شده ذکر کرد و گفت: در این ارتباط ۶۲۹ میلیارد و ۶۲۵ میلیون ریال هزینه شد و ۴۰ هزار و ۵۵۳ خانوار از آن مزایای این پروژه بهره مند شدند.
وی بیان کرد: برقرسانی به روستاهای بدون برق با ۸۰ میلیارد ریال هزینه و برخورداری سه هزار و ۳۴۹ خانوار از دیگر پروژه های شاخص شرکت توزیع برق استان در دولت یازدهم است.
وی با اشاره به برقرسانی به مسکن مهر در دولت تدبیر و امید، اظهار کرد: تاکنون ۶۹ میلیارد و ۱۵۴ میلیون ریال برای برق رسانی به واحدهای مسکن مهر استان سرمایه گذاری شده است.
به گفته وی، توسعه شبکه های روشنایی معابر با ۵۵ میلیارد ریال، بهینه سازی شبکه و تاسیسات استان با ۱۷۳ میلیارد و ۴۲۷ میلیون ریال و آغاز به کار گروه خط گرم فرمان از نزدیک با ۱۰ میلیارد ریال هزینه از دیگر پروژه ها در این مدت است.
وی از استقرار و بهره برداری از سامانه اطلاعات موقعیت مکانی شبکه و تاسیسات توزیع نیروی برق (GIS) با صرف ۲۵ میلیارد ریال در استان خبر داد و گفت: همچنین ۲۲۰ کیلووات سیستم خورشیدی متصل به شبکه برق مشترکان با ۲۱ میلیارد ریال اعتبار برای ۲۳ مسجد، ۱۵ مدرسه و ۱۸ مشترک نصب شد.

** افتتاح و بهره برداری از ۱۵۵ پروژه شرکت توزیع برق استان در دهه فجر
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان افزود: در ایام الله دهه فجر ۱۵۵ پروژه با ۱۱۶ میلیارد و ۲۱۲ میلیون ریال در مرکز و ۱۱ شهرستان تابعه استان آماده افتتاح است.
شرکا این پروژه ها را ۸۹ پروژه احداث و توسعه شبکه و تامین برق، ۵۱ پروژه اصلاح و بهینه سازی و ۱۵ پروژه روشنایی معابر ذکر کرد.
وی تعداد خانوار برخوردار از پروژه های دهه فجر را ۶ هزار و ۸۷۰ خانوار ذکر کرد و گفت: شهرستان بیرجند ۱۱ پروژه ، قاین ۱۲ پروژه، فردوس ۲۱ پروژه ، نهبندان ۱۱ پروژه، طبس ۳۲ پروژه ، زیرکوه ۱۴ پروژه ، درمیان ۱۰پروژه ، خوسف ۱۳ پروژه ، سرایان ۱۵ پروژه، در سربیشه و بشرویه هر کدام هشت پروژه افتتاح می شود.

** پرونده برق رسانی به روستاهای بالای ۱۰ خانوار استان بسته شد
وی یادآور شد: با برق رسانی به ۱۳ روستای جدید در شهرستان های بیرجند، نهبندان، زیرکوه، طبس، خوسف و سربیشه در دهه فجر، پرونده برق رسانی به روستاهای بالای ۱۰ خانوار در استان بسته می شود.
وی طول شبکه قابل افتتاح را ۱۳۰ کیلومتر دانست و ادامه داد: نصب ۹۸ دستگاه ترانس ، ۷۹٫۷۱ کیلومتر فشار متوسط و ۴۵٫۱۷ کیلومتر فشار ضعیف از جمله پروژه های قابل افتتاح دهه فجر است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان طول شبکه های توزیع برق استان را ۱۸ هزار کیلومتر ذکر کرد و افزود: با توچه به وسعت و پراکندگی استان طول شبکه های برق نسبت به استان های دیگر زیاد است و این مورد نیاز به رسیدگی و توجه بیشتری دارد.
به گفته شرکا، تعداد مشترکان برق استان ۳۴۰ هزار مشترک، روستاهای برق دار هزار و ۵۹۲ روستا، خانوار روستایی برقدار ۱۲۵ هزار و تعداد پست های برق ۹ هزار پست است.

** پرت شبکه برق در خراسان جنوبی ۷٫۳ درصد است
وی تلفات و خاموشی را ۲ شاخص مهم سنجش وضعیت برق دانست و یادآور شد: علی رغم گستردگی شبکه های برق در استان، پرت شبکه در حد قابل قبول و ۷٫۳ درصد تلفات است.
وی میزان پرت شبکه برق استان را نسبت به میانگین کشوری که ۱۰ درصد است، پایین ذکر کرد و گفت: استفاده از تجهیزات و کالاهای استاندارد سبب کاهش پرت شده است.
وی اظهار کرد: همچنین میزان خاموشی در استان بسیار ناچیز است و اندک خاموشی که اتفاق می افتد به دلیل وقوع حوادث غیرمترقه است.