۷۶۴ میلیارد ریال بودجه به شهرستان بیرجند اختصاص یافت؛

۷۶۴ میلیارد ریال بودجه به شهرستان بیرجند اختصاص یافت؛

به گزارش عصر روز شنبه روابط عمومی فرمانداری بیرجند، علی ناصری در جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان، اظهار کرد که از این مبلغ ۴۷۰ میلیارد ریال بودجه استانی است که شامل اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای، الزامات قانون بودجه، سه درصد درآمد حاصل از نفت و گاز و ماده ۱۸۰ استانی است که نسبت به سال گذشته ۱۰۰درصد افزایش دارد.
وی با اشاره به بودجه ملی ماده ۱۸۰ یا قانون استفاده متوازن از امکانات کشور، عنوان کرد: در این زمینه نیز ۲۹۳ میلیارد ریال بودجه به شهرستان اختصاص یافت که نسبت به سال گذشته که ۲۱۵ میلیارد ریال بود از ۳۹ درصد افزایش برخوردار است.
به گفته ناصری در مجموع اعتبار شهرستان از محل منابع ملی و استانی در سال جدید ۷۱٫۵ درصد افزایش دارد.
وی با اشاره به اینکه اولویت تخصیص بودجه برای پروژه‌های نیمه تمام و اولویت‌دار دستگاه‌ های اجرایی است، افزود: امسال ۲۶۱ پروژه در شهرستان بیرجند تعریف شد که این تعداد نسبت به پروژه‌های پارسال ۱۵ درصد افزایش نشان می دهد.
ناصری بیان کرد که در مجموع ۱۵ پروژه جدید تعریف شد که به لحاظ اهمیت آنها در بخش‌هایی مانند آبرسانی، مدارس و پروژه‌های فرهنگی و زیرساخت های شهرک صنوف آلاینده عملیات اجرایی آنها آغاز شد.
فرماندار بیرجند تصریح کرد: برای پیگیری‌ تجمیع صنوف آلاینده، اعتباری برای تامین آب و برق محل استقرار صنوف آلاینده پیش‌بینی کنیم؛ امیدواریم ظرف ۲ سال با ارایه خدمات زیربنایی این پروژه مهم راه‌اندازی شود.
ناصری بیان کرد: به لحاظ تعداد طرح و پروژه‌ها، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با توجه به ماموریتی که در روستاها دارد با ۳۶ پروژه، اداره کل نوسازی مدارس با ۲۸ عنوان پروژه و جهاد کشاورزی با ۲۴ عنوان پروژه به ترتیب بیشترین پروژه‌ها را دارد.
وی افزود: به لحاظ اعتباری نیز اداره راه و شهرسازی با ۲۰ پروژه و ۱۲۵ میلیارد ریال، نوسازی مدارس با ۹۰ میلیارد ریال ، آب و فاضلاب شهری با ۷۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال ، راهداری و حمل نقل جاده‌ای با ۶۰ میلیارد ریال ، شهرداری با ۵۵ میلیارد ریال ، آب و فاضلاب و روستایی با ۵۳میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال بیشترین بودجه را به خود اختصاص دادند.
ناصری افزود : امسال با اعتبار پیش ‌بینی شده؛ شاهد پیشرفت خوبی در احداث و تکمیل پروژه ها خواهیم بود.
فرماندار بیرجند یادآور شد: در بودجه امسال اجرای طرح های هادی در ۳۵روستا پیگیری و برخی از طرح‌ها به اتمام خواهد رسید.
وی با بیان اینکه اصلاح و ساماندهی ورودی ‌های شهر بیرجند جزو اولویت‌های امسال است، بیان کرد: برای دو بانده کردن راه بیرجند ـ قاین بحث اصلاح ورودی شهر در این محور انجام خواهد شد.
اصری با اشاره به اینکه در بخش آموزش و پرورش ۹ باب دبستان و چهار باب دبیرستان نیز احداث یا تکمیل خواهد شد؛ بیان کرد: در بخش راه پروژه‌های مهمی اجرا می شود و در ۳۱ روستا اصلاح و بهسازی یا آسفالت راه‌های روستایی انجام می شود.
فرماندار بیرجند یادآور شد: امسال خانه فرهنگ بیرجند تکمیل و به بهره‌ برداری برسد و همچنین در پنج روستا محل های گردشگری نیز اجرا شود.
ناصری بیان کرد: در بخش بهداشت و درمان تکمیل یا احداث ۶ پایگاه سلامت، ۲ باب خانه بهداشت روستایی، تکمیل یا احداث هشت پایگاه اورژانس و احداث یا تکمیل سه مرکز بهداشتی و درمانی در دستور کار قرار دارد.
وی افزود: در بحث برق، بهسازی شبکه برق سه روستا و نیز تامین برق ۲ روستا انجام خواهد شد و شبکه برقی روستاهای حاشیه شهر نیز توسعه پیدا خواهد کرد.
به گفته قرماندار مرکز خراسان جنوبی، همچنین توسعه شبکه آبرسانی روستاهای حاشیه شهر و نیز آبرسانی به چهار روستای جدید و تکمیل سه مجتمع آبرسانی روستایی در دستور کار است.
ناصری افزود: امسال ساماندهی رودخانه‌ها به ویژه رودخانه شکراب پیگیری خواهد شد و به پروژه‌های شهرداری که می‌توان از محل اعتبار دولتی کمک کرد در دستور کار است.
وی این پروژه ها را شامل آسفالت معابر و احداث پارک مهرشهر، جداسازی آب شرب از فضای سبز، تکمیل کانال سرپوشیده خیابان جمهوری و ادامه فعالیت‌های عمرانی شهرداری ذکر کرد.