۳۴۵۰ هکتار از اراضی سرایان به کشت پاییزه اختصاص یافت

۳۴۵۰ هکتار از اراضی سرایان به کشت پاییزه اختصاص یافت

مدیر جهادکشاورزی سرایان گفت: طی سال زراعی جدید به همت کشاورزان حدود ۳۴۵۰ هکتار از اراضی زراعی به کشت محصولات پائیزه اختصاص پیدا می‌کند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا منطقه خراسان جنوبی ، موسی سلیمانی امروز (۱۳ مهرماه) در جلسه برنامه‌ریزی کشت پاییزه شهرستان سرایان اظهارکرد: کشت پاییزه محصولات زراعی در شهرستان سرایان از مهر ماه آغاز و تا پایان آبان ماه ادامه دارد.

وی افزود: پیش بینی می شود طی سال زراعی جدید به همت کشاورزان حدود ۳۴۵۰ هکتار از اراضی زراعی به کشت محصولات پائیزه اختصاص پیدا کند که حدود ۱۴۵۰ هکتار جو ،۱۸۰۰ هکتار گندم و ۲۰۰ هکتار به کشت کلزا اختصاص یابد.

مدیرجهادکشاورزی سرایان تصریح کرد: در الگوی کشت پاییزه شهرستان محصولاتی از جمله گندم، جو و کلزا در اراضی زراعی کشت می‌شوند.

سلیمانی با تاکید بر کشت به موقع محصولات پائیزه و استفاده از بذرهای اصلاح شده تاکید کرد: توصیه می‌شود از ارقام مناسب و سازگار با شرایط منطقه در کشت پاییزه استفاده شود.

وی اضافه کرد: بذرهای اصلاح شده دارای کیفیت ژنتیکی مناسب درصد بالایی از افزایش عملکرد محصول را به خود اختصاص می‌دهد و به همین دلیل تاکید می‌شود از بذور اصلاح شده استفاده شود.

مدیرجهادکشاورزی سرایان بیان کرد: عمق کاشت، رعایت تراکم مناسب، آماده‌سازی بستر مناسب برای کشت، تنظیم و کالیبراسیون ادوات کشاورزی، تغذیه مناسب و به موقع با کودهای پایه، انتخاب شیوه کشت مناسب و آبیاری به موقع از جمله نکاتی است که کشاورزان باید مدنظر داشته باشند تا علاوه بر ارتقای کیفیت محصول تولیدی میزان برداشت در واحد سطح نیز افزایش یابد.

سلیمانی یادآور شد: در بحث کود و بذور تدارکات و اقدامات لازم انجام شده و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

وی خاطر نشان کرد: برای هرچه بهتر شدن محصولات، کشاورزان با کارشناسان جهادکشاورزی ارتباط نزدیکتری داشته باشند و نسبت به بیمه محصولات خود در مقابل حوادث غیرمترقبه اقدامات لازم را انجام دهند.