۲۸۸میلیون دلار مازاد تراز تجاری در ۱۰ماه به ثبت رسید/ چین بزرگترین واردکننده کالای ایرانی رشد تجارت پسابرچامی کماکان ادامه دارد:

۲۸۸میلیون دلار مازاد تراز تجاری در ۱۰ماه به ثبت رسید/ چین بزرگترین واردکننده کالای ایرانی

به گزارش روز یکشنبه  گمرک جمهوری اسلامی ایران، میزان واردات کشور در مدت یاد شده به ۳۴ میلیارد و ۹۸۲ میلیون دلار رسید که در همسنجی با پارسال ۳٫۲۱ درصد رشد داشته است.
مازاد تراز تجاری ایران در این مدت به ۲۸۸ میلیون دلار رسید که نشان می دهد تراز تجاری کشور همچنان مثبت است.
برپایه این گزارش، ارزش دلاری تجارت خارجی ایران در ۱۰ ماهه امسال در مجموع به ۷۰ میلیارد و ۲۵۲ میلیون دلار رسید که در مقایسه با پارسال ۵٫۸ درصد رشد داشته است.
تجار ایرانی در این مدت سه میلیارد و ۸۱۴ میلیون دلار بیشتر از پارسال با سایر کشورها تجارت داشته اند که نشان دهنده بزرگتر شدن تجارت خارجی ایران در۱۰ ماهه امسال است.
مجموع ارزش تجارت خارجی ایران در ۱۰ ماهه سال گذشته ۶۶ میلیارد و ۴۳۸ میلیون دلار بود.
گزراش گمرک می افزاید: در این مدت تشریفات گمرکی ۲۷ میلیون و ۵۵۵ هزار تن کالای وارداتی و ۱۰۲میلیون و ۴۳ هزار تن کالای صادراتی در گمرکات سراسر کشور انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال به ترتیب ۲٫۸۷ درصد و ۳۳٫۷۶ درصد افزایش داشته است.
در این مدت میعانات گازی با ۶ میلیارد و ۲۶ میلیون دلار، عمده‌ترین کالای صادراتی کشورمان بود که ۱۷٫۰۸ درصد از کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است.
گازهای طبیعی مایع شده نیز با یک میلیارد و ۹۵۲ میلیون دلار و سهم ۵٫۵۳ درصدی در رتبه بعدی قرار دارد و پس از آن به ترتیب روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با یک میلیارد و ۳۴۵میلیون دلار و سهم ۳٫۸۱ درصدی، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده با یک میلیارد و ۶۸ میلیون دلار و سهم ۳٫۰۳ درصدی و پروپان مایع شده با ۹۹۰ میلیون دلار و سهم ۲٫۸۱ درصدی قرار دارند.
اقلام عمده وارداتی در ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۵ به ترتیب شامل ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش۷۷۴ میلیون دلار، قطعات منفصله برای تولید اتومبیل سواری به ارزش ۶۶۶ میلیون دلار، وسایل نقلیه موتوری با حجم موتور ۱۵۰۰تا ۲۰۰۰ سی سی به ارزش ۶۲۶ میلیون دلار و وسایل نقلیه موتوری با حجم موتور ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰سی سی به ارزش ۵۳۶ میلیون دلار بود.

** چین بزرگترین خریدار کالای ایرانی
بر اساس این گزارش، چین همچنان جایگاه خود را به عنوان بزرگترین خریدار کالاهای ایرانی حفظ کرده، به طوری که در ۱۰ ماهه امسال حجم صادرات غیرنفتی کشورمان به چین به ۶ میلیارد و ۵۴۳ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال ۹٫۵۳ درصد افزایش داشته و بهترین رشد در میان دیگر کشورهای عمده خریدار کالای ایرانی را به خود اختصاص داده است.
پس از چین به ترتیب امارات متحده عربی با پنج میلیارد و ۶۶۵ میلیون دلار، عراق با پنج میلیارد و ۳۹ میلیون دلار، ترکیه با ۲ میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار و جمهوری کره با ۲ میلیارد و ۵۶۷ میلیون دلار قرار دارند.

** روند کاهشی واردات ایران/ آلمان در صدر واردات از اروپا
برپایه این گزارش، آمار تجارت خارجی کشورمان تا پایان دی ماه امسال نشان می‌دهد که رتبه‌های نخست تا چهارم کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران به ترتیب به کشورهای چین با هشت میلیارد و ۴۰۳ میلیون دلار، امارات متحده عربی با پنج میلیارد و ۴۸۸ میلیون دلار، جمهوری کره با ۲ میلیارد و ۷۸۶ میلیون دلار و ترکیه با ۲ میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلار اختصاص دارد.
روند واردات ایران از این کشورها در کل کاهشی و به ترتیب ۱٫۲۷ درصد، ۱۱٫۴۷ درصد، ۸٫۷۴ درصد و ۱۰٫۹۹ درصد کاهش داشته است.
واردات ایران از آلمان در ۱۰ ماهه امسال به یک میلیارد و ۹۶۲۲ میلیون دلار رسید و این کشور پنجمین کشور عمده طرف معامله با کشورمان بود.
واردات ایران از آلمان در این مدت ۳۶٫۳۹ درصد رشد داشته که این میزان در ماه گذشته ۳۸٫۲۲ درصد بوده است.
به گزارش ایرنا، پیشتر گمرک ایران گزارش عملکرد تجارت خارجی کشور در ۹ ماهه امسال را منتشر کرده بود که بر اساس آن صادرات غیرنفتی به بیش از ۳۱ میلیارد دلار رسیده و حاکی از تراز تجاری مثبت بود.