۲۸ هزار کیلومتر شبکه فرسوده آب در شهرهای خراسان جنوبی اصلاح شد؛

۲۸ هزار کیلومتر شبکه فرسوده آب در شهرهای خراسان جنوبی اصلاح شد؛

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی گفت: در هشت ماهه سال جاری ۲۸ هزار و ۴۲۳ کیلومتر اصلاح شبکه فرسوده در شهرهای استان انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، مهدی هاشمی مقدم با اعلام این خبر افزود: همچنین سه هزار و ۱۹۸ رشته انشعاب نیز طی هشت ماهه ابتدای سال در سطح شهرهای استان به طور کاملا رایگان استانداردسازی و بازسازی شد.
وی گفت: شرکت آب فاضلاب شهری کمتر از چهار درصد کل برداشت آب از منابع زیرزمینی برای مصارف آب شرب و بهداشتی ساکنان شهرهای استان را دارد.
وی بیان کرد: طول شبکه توزیع و خطوط انتقال آب شهرهای استان بالغ بر ۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر و ۱۹۰ هزار واحد انشعاب آب است.
وی با بیان اینکه دوره عمر مفید شبکه های توزیع آب شهری با توجه به جمیع جوانب فنی ۲۵ تا ۳۰ سال است، عنوان کرد: عموما می بایست نسبت به تعویض شبکه ها به صورت برنامه ای اقدام شود.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق، هاشمی مقدم اظهار کرد: چون هزینه اصلاح و بازسازی هر کیلومتر شبکه توزیع آب بطور متوسط بالغ بر ۸۰ میلیون تومان است و حدود ۲۵ درصد طول شبکه های آب شهری از قدمت بالای میزان ذکر شده فوق برخوردار است.
وی یادآور شد: به دلیل اختلاف زیاد بین قیمت تمام شده و قیمت فروش آب و زیان بالغ بر ۶۰۰ تومان به ازای هر متر مکعب آب و محدودیت منابع مالی دولتی امکان اصلاح و بازسازی ادواری شبکه های آب با محدودیت مواجه است.
وی افزود: حدود ۶۰۰ کیلومتر از شبکه های توزیع آب شرب دارای قدمت بالای ۲۵ سال (دوره طرح) هستند که طی سال ۹۵ به میزان ۲۳ هزار و ۱۵۶ کیلومتر شبکه فرسوده اصلاح شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خرسان جنوبی افزود: ۷۱ درصد مشترکان آب شهری استان به ویژه در کاربری های مسکونی نسبت به رعایت الگوی مصرف زیر ۲۰ متر مکعب در سطح شهرهای استان اقدام می کنند.
هاشمی مقدم به اقدامات انجام شده در زمینه مدیریت مصرف و کاهش آب بدون درآمد اشاره کرد و گفت: در راستای کاهش میزان آب بدون درآمد استان و کاهش مولفه های آن اقداماتی برای کاهش میزان خطای اندازه گیری و کاهش میزان هدر رفت واقعی و ظاهری صورت گرفت.
وی نصب شیرآلات به منظور هدررفت آب در مواقع اتفاقات قطعی به موقع آب، نشت یابی، رفع اتفاقات به منظور جلوگیری از نشت های پنهان شبکه آب، تعویض کنتور، شناسایی انشعابات غیرمجاز و تبدیل آنها به مجاز، اصلاح شبکه آب، اصلاح و نوسازی و استانداردسازی انشعابات و دبی سنجی منابع تامین را از جمله این اقدامات برشمرد.
وی ادامه داد: در این زمینه ۵۱ دستگاه شیرآلات پروانه ای، دروازه ای، یکطرفه، هوا در شهرهای استان خرید و نصب شد.
وی بیان کرد: نشت یابی فعال در شبکه اصلی و انشعابات آب شهرهای بیرجند، طبس، فردوس و سرایان با اولویت یک و پیمایش و نشت یابی حدود ۲۰۸ کیلومتر شبکه اصلی آب در استان و شناسایی ۱۱ نقطه نشت از دیگر اقدامات است.
وی اضافه کرد: امسال ۱۵ هزار و ۸۲۰ فقره انشعاب آب در استان پیمایش و نشت یابی و ۷۶۵ انشعاب دارای نشت نیز شناسایی شد.