۱۷ بز اصیل سانن در مناطق عشایری سرایان توزیع شد؛

۱۷ بز اصیل سانن در مناطق عشایری سرایان توزیع شد؛

مدیر جهاد کشاورزی سرایان در خصوص اصلاح نژاد دام گفت: به منظور افزایش تولید شیر در بزهای بومی منطقه و اصلاح نژاد دام سبک، تعداد ۱۷ بز اصیل سانن در مناطق عشایری توزیع شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، موسی سلیمانی با اعلام این خبر افزود: این تعداد بز نر اصیل سانن توسط شرکت عشایری شهید وطن‌خواه سه قلعه از شرکت سپیدان ورامین خریداری شده و به شهرستان سرایان منتقل شده است.

وی افزود: این تعداد بز نر اصیل سانن با هدف افزایش تولید شیر و گوشت بین دامداران متقاضی اصلاح نژاد دام سبک توزیع شده است.

مدیر جهاد کشاورزی سرایان بیان کرد: تمرکز دامداران منطقه بر ترویج و ازدیاد نژادهای دامی با راندمان بالا می‌تواند شرایط توسعه و رشد اقتصادی دامداران را فراهم کند که این امر با توجه به اهمیتی که دارد در زمینه تولید شیر و گوشت بر دامپروری کل شهرستان نیز تأثیر قابل توجهی خواهد داشت.

سلیمانی با بیان اینکه علاوه بر بحث دام داشتی به پرورش دام سنگین و پرواربندی دام باید نگاه ویژه‌ای شود، افزود: خوشبختانه در منطقه سه قلعه زیرساخت‌های مجتمع بره‌پروری آماده و عملیات آبرسانی و برق‌رسانی انجام شده است.

وی ادامه داد: این امر پتانسیل مناسبی برای ایجاد اشتغال در منطقه است که از این ظرفیت باید به نحو احسن استفاده شود.

مدیر جهاد کشاورزی سرایان بیان کرد: حوزه عشایر حوزه‌ای است که بر اثر خشکسالی‌های متوالی چندین ساله و تغییر اقلیم منطقه دستخوش مشکلات فراوانی شده است.

سلیمانی با بیان اینکه چاه‌های کشاورزی کم آب و برخی از آن‌ها نیز خشک شده‌اند، اظهار کرد: کمبود علوفه بدلیل فقر مراتع  و مشکلات فراوانی که وجود دارد باعث شده است تا وضعیت اقتصادی عشایر ضعیف شود و شاید نیاز باشد علاوه بر دامداری که شغل اصلی عشایر منطقه محسوب می‌شود، درآمد دیگری نیز داشته باشند.

وی افزود: در بحث کشاورزی عشایر جهاد کشاورزی سرایان ورود پیدا کرده است و در مناطق عشایری با همکاری اداره امور عشایر نسبت به تجهیز چاه‌های کشاورزی، تسطیح و نوسازی اراضی، اقدامات خوبی انجام گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی سرایان بیان کرد: کشت‌هایی که در منطقه انجام می‌گیرد باید متناسب با کیفیت و کمیت آب منطقه باشد و با توجه به شرایط اقلیمی منطقه برنامه‌ریزی در خصوص کشت گیاهان دارویی باید به صورت جدی‌تر پیگیری شود.

سلیمانی در خصوص آموزش عشایر افزود: توانمندسازی روستائیان و عشایر در راستای افزایش تولید و درآمد عشایر منطقه از اولویت‌های کاری و آموزشی مدیریت جهاد کشاورزی سرایان است و در بحث آموزش عشایر هیچ محدودیتی وجود ندارد.

وی ادامه داد: آموزش کشاورزی، صنایع دستی، پرورش دام به روش صنعتی، پرورش دام سنگین و پرورش گیاهان دارویی از جمله مواردی بود که در بحث آموزش عشایر مطرح است.

مدیر جهاد کشاورزی سرایان بیان کرد:  تمام تلاش ما تثبیت اشتغال و ایجاد  اشتغال بخصوص ایجاد شغل‌های جدید در راستای توانمندسازی عشایر است.

سلیمانی از ابلاغ تسهیلات اشتغالزایی روستائیان و عشایر خبر داد و افزود: تسهیلات شش درصد با بازپرداخت شش ساله برای اشتغالزایی عشایر و روستائیان ابلاغ و لحاظ شده است.

وی بیان کرد:  امیدواریم با پرداخت این تسهیلات  تحولی در بخش کشاورزی و دامپروری منطقه صورت پذیرد.

مدیر جهاد کشاورزی سرایان تصریح کرد: مدیریت جهادکشاورزی سرایان بدون هیچ محدودیتی آمادگی پذیرش و اجرای طرح‌های جدید سامانه‌های نوین آبیاری با یارانه دولتی را دارد.

سلیمانی یادآور شد: از کشاورزان می‌خواهیم برای بهره‌مندی از اعتبارات بلاعوض دولتی و اجرای سامانه‌های نوین آبیاری به مراکز جهاد کشاوری آیسک، سه قلعه و اداره امور فنی و زیربنایی مدیریت جهادکشاورزی سرایان مراجعه کنند.