۱۶ دستگاه لیزری عملیات تسطیح اراضی کشاورزی سرایان را انجام می‌دهند؛

۱۶ دستگاه لیزری عملیات تسطیح اراضی کشاورزی سرایان را انجام می‌دهند؛

مدیرجهادکشاورزی سرایان گفت: عملیات تسطیح اراضی با توجه به وجود ۱۶ دستگاه تسطیح لیزری در شهرستان با کیفیت بسیار عالی انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، موسی سلیمانی در بازدید از پروژه تجهیز و نوسازی  اراضی کشاورزی موتور پمپ مشاع چاه طالب در بخش سه قلعه اظهارکرد: با توجه به تغییر اقلیم منطقه و بحران کم آبی در سالهای اخیر، مصرف بهینه آب در حوزه کشاورزی یکی از راهکارهای مقابله با این بحران است.

وی بحران کم آبی را مشکل جدی برای شهرستان دانست و افزود: روشهای کشت سنتی و آبیاری سنتی دیگر در این مناطق جوابگو نیست و باید از طرق مختلف در مصرف آب صرفه جویی کرد.

مدیرجهادکشاورزی سرایان یکی از راهکارهای مقابله با این بحران را اجرای عملیات تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی عنوان کرد و ادامه داد: تجهیز و نوسازی شامل تسطیح و یکپارچه سازی، اجرای خطوط انتقال آب در داخل مزارع است.

سلیمانی تصریح کرد: اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی کمک شایانی به کشاورزی منطقه خواهد کرد و یکی از روشهای کاهش مصرف آب و افزایش سرعت آبیاری است.

وی در خصوص عملیات تسطیح اراضی گفت: عملیات تسطیح اراضی با توجه به وجود ۱۶ دستگاه تسطیح لیزری در شهرستان سرایان با کیفیت بسیار عالی انجام می‌شود.

مدیرجهادکشاورزی سرایان اظهار کرد: یکی از عوامل کاهش عملکرد در محصولات زراعی و افزایش مصرف آب آماده نبودن زمین است که در چند سال اخیر با ورود ۱۶ دستگاه تسطیح لیزری این مشکل در اراضی کشاورزی شهرستان سرایان به حداقل رسیده و این امر کاهش مصرف آب و افزایش عملکرد را در پی داشته است.

سلیمانی اظهار کرد: در تسطیح لیزری اختلاف ارتفاع به حداقل می‌رسد و زمین با شیب مناسب بر اساس دبی منبع آبی و نوع خاک تسطیح می‌شود که شیب اراضی بسته به بافت خاک از صفر تا ۱۰ سانتی متر در طول ۱۰۰ متر متفاوت است

وی افزود: در اراضی با بافت شنی و سبک شیب حداکثری و در اراضی با بافت رسی و سنگین شیب حداقل در نظر گرفته می‌شود.

سلیمانی هدف از اجرای عملیات تجهیز و نوسازی اراضی  را ارتقا بهره وری آبیاری، افزایش راندمان آبیاری ، سهولت کاربرد ماشین آلات کشاورزی برای کاشت تا برداشت محصول ، کشت یکپارچه و یکنواخت دانست.

وی یاداور شد: کاهش مصرف آب، کود و امکان توزیع یکنواخت آب در تمام سطح مزرعه، کاهش هزینه های کارگری ، افزایش سطح زیر کشت بدلیل حذف پشته‌های اضافی و کانالهای آبیاری از دیگر نتایج اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی است.