۱۵ مهرماه فرصتی استثنایی برای جبران و رفع محرومیت استان

۱۵ مهرماه فرصتی استثنایی برای جبران و رفع محرومیت استان

بر اساس تصمیمات جلسه مورخ ۷/۲/۱۳۹۲ دستگاههای فرهنگی کشور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مقرر شد به منظور ارج نهادن به روستائیان عزیز و فرهنگ روستائی تعیین یک روز به نام «روز ملی روستا» به شورای فرهنگ عمومی کشور پیشنهاد شود. 
بر این اساس، طی درخواست مرکز توسعه روستایی، ۱۵ مهرماه به عنوان روز ملی روستا توسط شورای فرهنگ عمومی کشور تصویب شد. موضوع برای تصویب نهایی و درج این مناسبت در متن تقویم رسمی کشور به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال و شورای یاد شده در جلسه ۷۳۶ مورخ ۲۴ شهریور ماه سال ۹۲، ۱۵ مهرماه را به عنوان روز روستا تصویب کرد. 
مصوبه مذکور توسط رئیس مرکز توسعه روستایی به استانداران سراسر کشور ابلاغ و مقرر شد اقدامات لازم از سوی مراجع ذیربط جهت تجلیل از جایگاه روستائیان و روستانشینان به مناسبت این روز بعمل آید.

پس از گذشت ۵ سال از برگزاری اولین همایش ملی روز روستا این بار با همت ، تلاش و پیگیری های  مهندس محمد صادق معتمدیان استاندار مردمی و سخت کوش خراسان جنوبی قرار است این همایش ملی در روستای زیبای نوفرست بیرجند با حضور آقای دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ، وزرا و هیات همراه برگزار گردد. 

خراسان جنوبی سالهاست با کم آبی دست و پنجه نرم می کند و کم آبی و خشکسالی های متمادی باد و طوفان های فصلی بصورت مستقیم در زندگی روستائیان تاثیر گذاشته و امان آنها را بریده است، بگونه ای که بعضی از روستا به ناچار خالی از سکنه و اهالی آن مجبور به حاشیه نشینی در شهرستان ها و شهرک های مرکزاستان شده اند. ولی این چرخش روزگار به تنهایی نیست که سرناسازگاری با ساکنین این مناطق دارد بلکه تنگ نظری ها و بی مدیریتی  مسئولین استانی بوده که بیشترین و سهمگین ترین ضربات را برپیکر بی جان روستائیان زده است.مدیرانی که بعضا براثر گرایشات سیاسی پستها را اشغال نموده وبه اصطلاح قد و اندازه این پست ها نیستندوسقف مدیریتی استان را به اندازه قد خودشان پایین آورده اند.درصورتیکه مدیرانی جسور با مدیریتی صحیح وبرنامه ریزی دقیق برای ماندگاری و توسعه روستایی می توانست بعنوان سپری قدرتمند در مقابل ناملایمات و حتی قهر طبیعت عمل نمایند.

روستا مرکز پویایی و تولید است ، خوشبختانه روستا های خراسان جنوبی پتانسیل های ویژه و محصولات استراتژیک خاصی دارد که در هیچ جای جهان کشت و تولید نمی شود .اما اغلب جهانیان زعفران ، زرشک و عناب خراسان که مشهور به طلای سرخ هستند را می شناسند و مصرف می نمایند ، روستائیان با تولید این محصولات می توانند مردمانی ثروتمند باشند و نقش بسزایی در اقتصاد کشور و ارز آوری بسیار خوبی داشته باشند . اما افسوس که تا کنون بنا به دلایل عدیده ای از این ظرفیت ها استفاده نشده و به طبع آن خراسان جنوبی محروم و فقیر مانده است .

اری ، این بار محمد صادق معتمدیان بدرستی کالبد شکافی نموده وراه و حل مشکل را پیدا کرده است ، معاون رئیس جمهور و وزرا را به روستا آورده تا از نزدیک صداقت ، ساده زیستی ، صفا و صمیمیت روستائیان را ببینند و با مشکلاتشان آشنا شوندتا شاید برای رهایی از مشکلات این قشر سخت کوش و زحمتکش چاره ای اندیشه کنند.

مدیران ارشد استانی بایستی برنامه های بلند مدتی برای توسعه پایدار روستایی داشته و در این فرصت ایجاد شده آنها را تبیین نمایند تا اعتبارات ، بودجه و مصوبات لازم از مقامات کشوری گرفته شود تحقق این مهم باعث ماندگاری مردم در روستا ها و نتیجه آن مهاجرت معکوس از شهر به روستا خواهد شد.

جناب استاندار شرکتهاو کارخانه های خصوصی موجود استان برای بسته بندی وفروش محصولات تولیدی استان توان رقابت با غول های اقتصادی جهان و کشورهایی نظیر اسپانیا ، ایتالیا و … را ندارند لذا این محصولات با ارزش به قیمتی نا چیز و بصورت فله ای توسط دلالان خریداری و به غولهای اقتصادی و تکنولوژی سایر کشورها فروخته و بنام خودشان در بازارهای جهانی عرضه و به بهای هنگفتی فروخته می شوند.

جناب استاندار محترم تجلیل از جایگاه روستائیان و روستانشینان یعنی ایجاد اشتغال پایدار و تولید ثروت لذا برای غلبه بر بیکاری و رهایی از فقر و محرومیت مردم استان نیاز به تعریف پروژه ای ملی جهت فرآوری ، بازاریابی ، خرید و فروش  محصولات استراتژیک و یا به اصطلاح طلای سرخ است .

جناب دکتر جهانگیری معاون محترم رییس جمهور ، پس از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی و تلاش بی وقفه روستائیان در امر تولید با وجود اقدامات انجام شده ، متاسفانه تاکنون پروژه ای ملی که در خور شآن مردم فرهنگی و ولایت مدار استان خراسان جنوبی باشدتعریف نشده و به ثمر نرسیده است که جمهوری اسلامی بتواند به احداث و بهره برداری آن افتخار نماید.

جناب استاندار محترم برگزاری همایش ملی در روستای نوفرست فرصت بسیار خوبی است برای شناساندن توانمندی ها و پتانسیل های استان به سایر استان ها وجهان ، فلذا بایستی مغتنم شمرده شود ، برای موفقیت و تحقق اهداف تعیین شده ، نیاز به همدلی و اتحاد بین مسئولین و در کنار آنها رسانه ها است .رسانه ها می توانند بازوی توانمندی برای مسئولین محلی جهت رساندن صدای آنها به گوش مقامات بلند پایه کشوری و معرفی توانمندی های استان و مطالبه گر برای دفاع از حقوق مردم باشند.

 و اما مسئولین !

خطر کم کاری و بی برنامه بودن مسئولین از هر خطری ، خطرناک تر است ، زیرا مدیران نالایق و بی برنامه همه تلاشهای دلسوزان ومجریان را به باد فنا خواهند داد.

جناب استاندار خطر مسئولین بی برنامه ویاکسانیکه توان اجرای برنامه های دولت را ندارند دست کم نگیرید !

برگزاری این همایش آزمونی بزرگ برای مدیران و مسئولان استان است و بایستی پاسخگوی افکار عمومی باشند.

۱-هدف از برگزاری همایش ملی روستا در روستای نوفرست چیست؟

۲-نتایج بدست آمده از برگزاری این همایش چه بوده است؟

علی اکبر قاسمی مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی اخبارشرق ایران