۱۵هزار کلاس اولی در نوبت سنجش سلامت مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی:

۱۵هزار کلاس اولی در نوبت سنجش سلامت

به گزارش خبر شرق ،عباس لامعی صبح امروز در حاشیه کارگروه ستاد سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان استان  که با حضور نمایندگان آموزش و پرورش و دانشکده علوم پزشکی بیرجند برگزار شد، اظهار کرد: تعداد ۱۴ پایگاه در سطح  وظیفه سنجش کودکان بدو ورود به دبستان را بر عهده دارند.

وی با بیان این که ۱۲۰ نفر از پرسنل آموزش و پرورش استان با پایگاه های سنجش سلامت همکاری می کنند، تصریح کرد: طرح سنجش سلامت کودکان بدو ورود به دبستان از نیمه دوم خرداد ماه آغاز شده و تاپایان مرداد ماه سال جاری ادامه دارد.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، از سنجش قریب ۳ هزار کودک پیش دبستانی درطول سال تحصیلی جاری خبر داد و افزود: سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی نیز به صورت آزمایشی و اختیاری  بوده وعلاوه بر مرکز استان در تعدادی از شهرستان های استان ازسال قبل  اجرا می شود.

وی، موضوع سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان یک فعالیت زیزبنایی دانست و تأکید کرد:  یکی از مسائل بسیار مهم آموزش و پرورش، ارزیابی و سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان به منظور  جایدهی مناسب در نظام تعلیم و تربیت  و دست یابی به عدالت آموزشی است .

لامعی، همکاری همه نهادهای مسئول با این موضوع را زمینه ساز ارتقای سطح اطمینان و افزایش رضایتمندی خانواده ها دانست و افزود: سنجش دانش آموزان عشایری نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که با برنامه ریزی مطلوب تلاش شده  تا این دانش آموزان نیز همانند سال قبل به صورت رایگان مورد ارزیابی قرار گیرند.

رئیس ستاد سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان استان، توجه به دانش آموزان با نیازهای ویژه  را از اولویت های مهم آموزش و پرورش استان برشمرد و ابراز داشت:  بسیاری از نیاز ها و مشکلات دانش آموزان بانیازهای ویژه را می توان با کمک های خیرین و انجمن های مردمی مرتفع نمود.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان نیز در این مراسم عنوان کرد: اجرای برنامه سنجش سلامت  را  تشخیص و پیشگیری از بروز و تشدید معلولیت های ثانویه، ساماندهی و هدایت آموزشی نوآموزان، شناسایی کودکان با نیاز های ویژه آموزشی و کسب اطلاعات در زمینه وضعیت بهداشتی، اجتماعی و فرهنگی نوآموزان بدو ورود به دبستان از مهم ترین اهداف اجرای طرح سنجش به شمار می رود.

سید علی اکبر محمدی، تشخیص و شناسایی به موقع نارسایی های جسمی، ارزیابی وضعیت آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان، کمک به بهبود کیفی آموزش و پرورش و کنترل بعضی از عوامل مؤثر بر افت تحصیلی از جمله اهداف دیگری است که در این برنامه دنبال می گردد.

دبیر اجرایی سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی  نوآموزان بدو ورود به دبستان استان، اضافه کرد: در این طرح ؛ بینایی، شنوایی،گفتاری، دید رنگ، اختلالات جسمی و حرکتی، نسبت قد به سن و معاینات پزشکی با همکاری دانشگاه علوم پرشکی انجام می‌شود.

وی، یاد آور شد: بیش از ۹۰ درصد نوآموزان در این مرحله مجوز ثبت نام در مدارس عادی را کسب می نمایند و حدود ۱۰ درصد نوآموزان بنا به ضرورت برای بررسی دقیق تر به مراکز تخصصی معرفی می‌شوند.