۱۰ گروه هلال ماه مبارک رمضان را در خراسان جنوبی رصد می کنند مسئول گروه استهلال مرکز خراسان جنوبی :

۱۰ گروه هلال ماه مبارک رمضان را در خراسان جنوبی رصد می کنند

به گزارش خبرنگار خبر شرق ،حمیدرضا ناصری  مسئول گروه استهلال بیرجند اظهار داشت: تیم رصد دانشگاه بیرجند کار رصد هلال ماه مبارک رمضان را از عصر جمعه (همزمان با غروب خورشید) آغاز می کند و تا غروب ماه ادامه می یابد.

 

وی با اشاره به اینکه گروه های رصدی در شهرهای مختلف استان از جمله بیرجند،‌ قاین، سربیشه،‌ فردوس، نهبندان، سه قلعه، خضری دشت بیاض، بشرویه و زیرکوه برای رصد هلال ماه مبارک رمضان مستقر می شوند، افزود: این گروه ها فعالیت خود را از یک ساعت مانده به غروب خورشید آغاز می کنند و تا ساعاتی بعد از غروب ماه ادامه می دهند.

 

وی رویت هلال ماه مبارک رمضان را کاری دشوار دانست و گفت: اگر آسمان صاف و بدون گرد و غبار باشد و همچنین درصورتی که نور ماه، از نور پس زمینه آسمان بیشتر باشد، هلال ماه مبارک رمضان رویت خواهد شد.

 

مسئول گروه استهلال بیرجند تصریح کرد: در صورت رویت هلال ماه مبارک رمضان، گزارش به صورت تلفنی به ستاد استهلال خراسان بزرگ اطلاع داده می شود و مشخصات این رصد در سایت استهلال ثبت می شود.

 

وی از فعالیت دو گروه رصدی در بیرجند خبر داد و گفت: تیم رصدی پژوهشکده دانش آموزی استان احتمالا در تپه های صیاد شیرازی مستقر و تیم دانشگاه بیرجند نیز در رصدخانه دانشگاه بیرجند مستقر خواهند شد.

 

ناصری با اشاره به اینکه ۲۰ دانشجوی رشته فیزیک دانشگاه بیرجند نیز در این عملیات رصدی حضور خواهند داشت، خاطرنشان کرد: امکانات و تجهیزات لازم در اختیار گروه قرار دارد.