۱۰ کشور جهان که بیشترین دانشگاه را دارند

۱۰ کشور جهان که بیشترین دانشگاه را دارند

دانشگاه‌ها ستون اصلی نهاد آموزش عالی کشور هستند. در زمان‌های گذشته، تنها دو دانشگاه در یک کشور وجود داشت و دانشگاه‌ها مکانی برای دستیابی به زندگی بهتر تلقی می‌شد اما اکنون، هر شهر بزرگ دنیا دارای ۱۰ها دانشگاه است که آنها را مکانی برای جذب دانشجویان از سراسر جهان ساخته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا،  گفته می‌شود که قدیمی‌ترین نهادی که به دانشگاه‌های امروزی شباهت بیشتری داشت، حدود شش و نیم سده پس از برپایی آکادمی افلاطون که در باغ آکادامه و دره آکادموس آتن گشایش یافت، فعالیت می‌کرد.

دانشگاه‌ها ویژگی‌های متمایز دیگری نسبت به کالج‌ها و موسسات کوچکتر دارند و آن این است که دانشگاه‌ها بیشتر تحقیق محور هستند و با اکتشاف‌ها و روش‌ها به نهاد آموزشی کمکی بسیار می‌کنند.

بیش از ۲۶ هزار دانشگاه در سراسر دنیا وجود دارد. در این مقاله به بررسی ۱۰ کشور جهان که بیشترین تعداد دانشگاه را دارند، پرداخته‌ایم.

۱۰٫ اندونزی

کشور اندونزی یکی از پیشرفته‌ترین جوامع مسلمان جهان در زمینه تحصیلات دانشگاهی شناخته شده است. دانشگاه‌هایی مانند “دانشگاه اندونزی”، “دانشگاه باندونگ” و “دانشگاه گادجا مادا” در رتبه‌بندی جهانی کیو.اس ۵۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند. هم‌چنین ۳ دانشگاه اندونزی نیز در لیست ۱۰۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند. اندونزی در مجموع دارای ۴۸۷ دانشگاه است.

۹٫ فرانسه

دانشگاه‌های کشور فرانسه در طول چندین قرن دارای استانداردهای دانشگاهی بوده‌اند. در حال حاضر، فرانسه دارای ۳۹ دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی ۱۰۰۰ دانشگاه برتر است و در لیست ۴۰۰ دانشگاه برتر نیز رتبه ۱۷  و “دانشگاه اِکول پلی‌تکنیک”(Ecole Polytechnique) و “دانشگاه اکول نرمال سوپریور”(École Normale Supérieure) به ترتیب رتبه ۵۳ و ۳۳ را در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر  به خود اختصاص داده است و جای تعجب نیست که فرانسه از لحاظ توان نظام دانشگاهی خود در رتبه ششم جهان قرار گرفته است. این کشور ۵۶۲ دانشگاه دارد.

۸٫ مکزیک

مکزیک یکی از بهترین کشورها برای تحصیلات دانشگاهی است. از سراسر آمریکای جنوبی و حتی آمریکای شمالی برای تحصیل به شهرهایی مانند مکزیکو سیتی و گوادالاخارا می‌آیند. در میان ۱۰۰۰ دانشگاه برتر ، کشور مکزیک دارای هشت دانشگاه است و “دانشگاه مستقل ملی مکزیک”(UNAM) به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر دنیا در رتبه ۱۲۸ رتبه‌بندی جهانی است. کشور مکزیک با ۱۲۱ میلیون و ۷۳۶ هزار و ۸۰۹ نفر جمعیت، ۹۳۱ دانشگاه دارد که ۶ دانشگاه این کشور در رتبه بندی ۱۰۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند.

۷٫ ژاپن

ژاپن از قرن بیستم تاکنون بر سیستم آموزشی پیشرفته تأکید کرده است و برخی از دانشگاه‌های برتر دنیا در شهرهایی مانند توکیو، اوساکا، ناگویا، کیوتو قرار دارند. ژاپن در رتبه دهم از رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های کیو.اس قرار دارد و و در رتبه بندی ۱۰۰ دانشگاه برتر، دارای پنج دانشگاه برتر است. کشور ژاپن با ۱۲۶ میلیون و ۷۶۰ هزار نفر جمعیت، ۹۸۵ دانشگاه دارد.

۶٫ روسیه

کشور روسیه دارای بیش از ۱۳۰۰ دانشگاه است که این دانشگاه‌ها از سراسر جهان دانشجو می‌پذیرند. در رتبه بندی ۱۰۰ دانشگاه برتر ، “دانشگاه دولتی لومونُسُـف مسکو” (Lomonosov Moscow University) و در رتبه بندی ۲۵۰ دانشگاه برتر، “دانشگاه دولتی نووسیبیرسک” (Novosibirsk State University) قرار دارند. روسیه ۱۳۰۶ دانشگاه دارد و یک دانشگاه روسیه در رتبه‌بندی ۵۰۰ دانشگاه برتر وجود دارند.

۵٫ برزیل

برزیل بزرگترین کشور آمریکای جنوبی است. از نظر توان نظام دانشگاهی برزیل در رتبه ۲۲ قرار دارد. برزیل با ۱۵۰۷ دانشگاه در لیست رتبه‌بندی ۵۰۰ دانشگاه جهان، ۷ دانشگاه برزیل در لیست قرار دارند و در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر ، تنها یک دانشگاه این کشور وجود دارد.

۴٫ چین

از نظر توان نظام دانشگاهی، چین در رتبه هشتم قرار دارد. چندین دانشگاه برتر دنیا در چین هستند. اما جاذبه تحصیلی چین به اندازه کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، آلمان، انگلستان، کانادا و استرالیا بالا نیست. در رتبه بندی ۱۰۰ دانشگاه برتر، چین پنج دانشگاه برتر دارد که “دانشگاه چینهوا”(Tsinghua University) رتبه ۲۵ این لیست و دانشگاه فودان رتبه ۴۰ این لیست را به خود اختصاص داده‌اند. چین دارای ۲۳۱۰ دانشگاه است.

۳٫ ایران

در سراسر خاورمیانه و کشورهای آسیایی، ایران به عنوان مرکز تحصیلات عالی شناخته شده است. ایران فرهنگی منحصر به فرد و غنی دارد و “دانشگاه تهران” و “دانشگاه علم و صنعت” ایران در رتبه‌بندی جهانی دانشگاههای کیو.اس قرار دارند. در رتبه بندی ۵۰۰ دانشگاه برتر ایران یک دانشگاه(دانشگاه تهران) و در رتبه‌بندی ۱۰۰۰ دانشگاه برتر، ایران ۸ دانشگاه(تهران، علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، امیرکبیر، تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، علم و صنعت و فردوسی مشهد) حضور دارند. کشور ایران با بیش از ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارای ۲۴۶۸ واحد دانشگاهی(دولتی و غیردولتی) است.

۲٫ آمریکا

ایالت متحده آمریکا از نظر استاندارد آموزشی در رتبه یک جهان قرار دارد و تنها کشوری است که دارای بیشترین تعداد دانشگاه در رتبه بندی‌های ۱۰۰۰ و ۵۰۰ و ۱۰۰ و ۵۰ و ۱۰ و ۵ دانشگاه برتر در جهان است. ۴ دانشگاه برتر جهان یعنی “دانشگاه ام‌آی‌تی” (MIT) ، “دانشگاه هاروارد”، “دانشگاه استنفورد” و “دانشگاه فناوری کالیفرنیا ” در آمریکا قرار دارند. ایالات متحده با داشتن ۵۰ ایالت دارای جامع ترین سیستم آموزشی است. آمریکا در مجموع ۳۲۸۱ دانشگاه دارد. در رتبه بندی ۱۰۰ دانشگاه برتر، آمریکا رتبه ۶۱، در رتبه بندی ۲۰۰ دانشگاه برتر رتبه‌ی ۹۲، در رتبه‌بندی ۵۰۰ دانشگاه برتر آمریکا رتبه۱۶۷ و در رتبه‌بندی ۱۰۰۰ دانشگاه برتر این کشور رتبه ۲۷۴ را به خود اختصاص داده است.

۱٫هند

در لیست توانمندی نظام آموزش عالی، هند رتبه ۲۴ را به خود اختصاص داده است و به دلیل اینکه هند ۱٫۳ میلیارد نفر جمعیت دارد، این کشور دانشگاه‌های زیادی ساخته است. اگرچه تعداد زیادی از دانشگاه‌های هند در رتبه‌بندی ۱۰۰۰ دانشگاه برتر نیستند اما بخش فناوری اطلاعات آموزش و پرورش هند، یکی از بهترین‌ها در جهان محسوب می‌شود. در رتبه‌بندی ۲۰۰ دانشگاه برتر، “موسسه فناوری دهلی و بمبئی” هند قرار دارند. هند در مجموع ۴۰۰۴ دانشگاه دارد و تنها ۷ دانشگاه هند در رتبه بندی ۱۰۰۰ دانشگاه برتر هستند.

انتهای پیام