۵۴ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه به عشایر خراسان جنوبی اختصاص یافت مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی:

۵۴ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه به عشایر خراسان جنوبی اختصاص یافت

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی گفت: امسال ۵۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه با دوره بازپرداخت پنج ساله به عشایر خراسان جنوبی اختصاص یافت.

به گزارش خبر شرق به نقل از تسنیم در بیرجند غلامرضا قوسی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: بیش از ۸۳ درصد عشایر استان عضو شرکت‌های تعاونی عشایری و صندوق‌های اعتبارات خرد زنان عشایری هستند.

وی افزود: در این راستا به منظور بهره‌مندی تعداد بیشتری از خانوارهای عشایری ۶۵ درصد این تسهیلات به شرکت‌های تعاونی عشایری و صندوق‌های اعتبارات خرد زنان عشایری و ۳۵ درصد باقیمانده به افراد واجد شرایط براساس طرح‌هایی که منجر به افزایش تولید می‌شود قابل پرداخت است.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی ادامه داد: شرکت‌های تعاونی عشایری، صندوق‌های خرد زنان و عشایر باید این تسهیلات را در راستای اجرای طرح‌های افزایش تولید و بهره‌وری در زمینه تولید گوشت قرمز و زنجیره تولید گیاهان دارویی، تولید صنایع دستی و گردشگری و بوم گردی استفاده کنند.

قوسی افزود: متقاضیان دریافت تسهیلات باید زیرساخت‌ها و امکانات اولیه متناسب و مورد نیاز برای اجرای طرح را در اختیار داشته باشند.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی بیان کرد: سقف تسهیلات برای شرکت‌های تعاونی عشایری ۱۰ میلیارد ریال، صندوق‌های اعتبارات خرد زنان ۲۵۰ میلیون ریال و برای افراد نیز ۱۵۰ میلیون ریال است.

قوسی با بیان اینکه عشایر استان طی سه ماهه اول امسال بیش از ۹ هزار تن فرآورده دامی تولید کردند گفت: ارزش تقریبی این تولیدات بیش از ۹۰۰ میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: این تولیدات شامل ۸ هزار و ۵۰۰ تن شیر و فرآورده‌های لبنی، ۳۲۰ تن کرک و پشم و ۸۰۰ تن گوشت قرمز است.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی گفت: سال گذشته بالغ بر ۶ میلیارد ریال برای آبرسانی به عشایر اختصاص یافت که در قانون بودجه سال ۹۶ لحاظ شده و تخصیص می‌یابد.

قوسی بیان کرد: طی سال‌های گذشته خشکسالی‌های پیاپی، تامین آب و گرانی علوفه سختی‌های زیادی را بر عشایر خراسان جنوبی تحمیل کرده است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای عشایر استان تصریح کرد: حمل آب شرب، تامین و توزیع نهاده‌های دامی و پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه و مدت‌دار از جمله اقدامات انجام شده است.