۴ عاملی که ارزش طلایتان را بالا می‌برد!

۴ عاملی که ارزش طلایتان را بالا می‌برد!

بازار طلا بازار جذابی است و اغلب خانواده‌ ها با هر توانایی ممکن است گذرش به بازار طلا بیافتد، بسیاری از خانم ها با دیدن طلا به وجد می‌آیند اما خرید طلا و جواهرات از جمله خریدهای پر رمز و راز است، امروز در این گزارش برای شما از برخی کمتر شنیده های این بازار نوشته ایم، مثلا این که خرید طلا در بندرعباس، تهران یا رشت شاید در ظاهر مشابه باشد اما پشت پرده داستان چیز دیگری است.

محمد کشتی آرای با معرفی عیارها در بازار جهانی طلا گفت: طلای خالص ۲۴ عیار است و عیارهای ۱۸،۲۰،۲۱،۲۲ و در برخی کشورهای اروپایی و آمریکا عیارهای ۹،۱۰،۱۲،۱۴ از جمله عیارهای معمول و مرسوم در دنیا هستند؛ عیار تعیین کننده میزان خلوص طلا است و به نسبت آن قیمتش محاسبه می‌شود.

عیار مرغوب کدام است ؟

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از جام جم آنلاین، وی با اشاره به اهمیت انتخاب نوع عیار در مرغوبیت طلا گفت: عیار تعیین کننده مرغوب بودن یا نبودن طلا نیست، هرقدر درجه وجود سایر فلزات در شیء طلایی بالاتر باشد، عیار طلا پایین‌تر و قیمت آن کمتر است و بالعکس هر قدر طلای شیئی بیشتر باشد عیار آن بیشتر و باارزش‌تر است. مواردی که طلا را متمایز با همتای خود می‌کند ساخت،مدل و کیفیت ساخت است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر در ارتباط با پیشنهاد عیار انتخابی در خرید طلا تصریح کرد: عیار طلا در هر کشوری تعریف خودش را دارد، در کشور ما پایین‌تر از عیار ۱۸ نداریم و عیارهای ۱۸،۲۱،۲۲ و حتی ۲۴ نیز معمول و مرسوم است، در شهر یزد از طلای ۲۰ عیار و در استان‌های جنوبی کشور نیز از طلای ۲۱ و ۲۲ عیار استفاده می‌کنند.در استان‌های جنوبی کشور رنگ دلخواهشان زرد پررنگ است و زرد پررنگ در طلا با عیار بالاتر است اما در شهرهای تهران وشهرهای شمالی و نیز استانهای مرکزی کشور ترجیح می دهند از طلای ۱۸ عیار استفاده کنند که در بیشتر کشورهای دنیا نیز معمول و مرسوم است.

وی ادامه داد: کشورهای عربی در حوزه خلیج فارس به جز افراد محلی و بومی، معمولا طلای ۱۸ عیار را می‌پسندند. اکثر کشورهای منطقه شرق آسیا نیز از همین عیار استفاده می‌کنند.

دروغ ۲۴ عیاری!

رئیس اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه عیار ۲۴ مخصوص برخی از انواع سکه‌ها است تاکید کرد: از طلای ۲۴ عیار بدلیل نرمی و شکنندگی طلای خالص، در مصنوعات استفاده نمی‌شود زیراکه باعث می شود مصنوعات از شکل طبیعی خود خارج ‌شوند؛ اما برخی از انواع سکه به صورت پلاک و به شکل قاب شده از سوئیس وارد می شود و به پلاک‌های سوئیسی معروف هستند و به این دلیل که فشاری بر روی آویز و پلاک نیست که تغییر شکل دهد، از عیار ۲۴ در ساخت آن استفاده می شود در غیر این صورت اگر کسی مدعی مصنوعات با طلای ۲۴ عیار شد باید در آن ادعا تردید کرد.

طلای خوب چه طلایی است؟

کشتی‌آرای در ارتباط با ماهیت طلای ایرانی در نقاط مختلف کشور گفت: ماهیت طلا در همه‌ جای دنیا یکسان است به عنوان مثال طلای ۱۸ عیار در همه جای دنیا ۱۸ عیار است اما ساخت برخی مصنوعات متفاوت است و یا برند خاصی دارند. نکته متمایز کننده در طلا در سه مورد ساخت، طرح و رنگی است که در هر منطقه‌ای مورد توجه قرار دارد. به عنوان مثال در شهرهای شمالی کشور بدلیل رطوبتی که در هوا است رنگ‌های قرمز بیشتر مورد توجه است تا آنهایی که رنگ روشن‌تری دارند.

وی ادامه داد: سلایق در شهرهای مختلف نیز متفاوت است برخی از خانم‌ها در شهرهای شمالی به گردنبندهای شرابه‌ای علاقه دارند و این درحالیست که در تهران به گردنبند با طوق باریک بیشتر علاقه دارند.

۴ عاملی که طلا را ارزشمند می کند

رئیس اتحادیه طلا و جواهر نحوه محاسبه در خرید طلا را اینگونه تشریح کرد: ارزش هر یک گرم طلای ۱۸ عیار ساخته شده از مجموع ۴ عامل به دست می آید، قیمت روز هر گرم طلا، اجرت ساخت، سود فروشنده و مالیات افزوده. قیمت طلا همان طور که اشاره شد در هر روز متفاوت است اما معمولا سود، اجرت و مالیات نرخ ثابتی دارد. البته هر کالا را به نسبت زمان و مقدار کار انجام شده روی آن محاسبه می‌کنند النگو و زنجیر مزد ساخت کمتری دارد اما برخی طلاها که تنوع کاری دارند و یا از چندین قطعه تشکیل شده‌ اند مزد ساخت بالاتری دارند چراکه برای هر کدام از اجزای آن به صورت مستقل کار و زمان نیاز بوده است.

وی بیان داشت: معمولا اجرت‌ها سالانه به صورت دسته بندی شده در اتحادیه‌ها و مراکز تصمیم‌گیرنده اعلام می‌شوند؛ در اکثر کشورها برند در طلا به صورت خانوادگی مطرح است که خود شخص را می‌شناسند و به صورت کمپانی نیست و در شهر به شهر هم برندها متفاوت است و مزد ساخت در برخی مصنوعات سفارشی نیز متفاوت است.

یک نکته مهم برای خرید جواهر

کشتی‌آرای جواهر را کالایی لوکس و زینتی دانست و افزود: با خرید جواهر از فروشندگان معتبر و شناخت آن، سرمایه نیز حفظ خواهد شد ،‌باید توجه داشت که برای خرید جواهر حتما از محل معتبری خرید انجام شود و جواهر انتخابی نیز ارزشمند باشد تا همیشه بتوان بابت آن وجه مناسبی دریافت کرد. معمولا جواهر فروش های معتبر جواهرات خود را ضمانت می‌کنند و خریدار در هر زمانی و به هر دلیلی قصد فروش آن را داشت با کسر ۱۰ الی ۱۵ درصد می تواند از فروشنده وجه نقد دریافت کند.