کندوهای زنبور عسل در شهرستان سرایان دارای کد می‌شوند؛

کندوهای زنبور عسل در شهرستان سرایان دارای کد می‌شوند؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق،

موسی سلیمانی ظهر امروز در جمع کارکنان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: بر اساس آخرین سرشماری که درمهرماه سال گذشته انجام شده  یک هزار و ۵۷۸ کلنی زنبور عسل در شهرستان سرایان به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۸٫۷ تن عسل در سرایان تولید شد افزود: امسال تمام کندوهای زنبور عسل بر اساس کد شناسه‌ای که زنبوردار دریافت می‌کند سرشماری می‌شوند.

مدیر جهاد کشاورزی سرایان گفت: کد شناسه زنبورداری کدی ۹ رقمی است که به منظور شناسایی زنبورستان‌ها به کار گرفته می‌شود.

سلیمانی افزود: این کد شامل کد استان+ کد شهرستان+ چهار رقم آخر کد ملی فرد متقاضی یا شماره ثبت شرکت خواهد بود که هدف از اجرای کدشناسه زنبورستان‌ها، شناسایی زنبورداران و زنبورستان‌ها، خدمات‌رسانی بهتر و آسان‌تر به زنبورداران، کمک به آماربرداری صحیح سالیانه از زنبورستان‌ها، تسهیل در روند صدور دفترچه‌های زنبور عسل و تمدید آن، نظارت بر استقرار، جابجایی، کوچ زنبورستان‌ها و خرید و فروش آنها است که زنبورداران باید با همکاری شرکت تعاونی زنبورداران نسبت به تهیه کد شناسه اقدام کنند.

وی اظهار داشت: برای دستیابی به آمار و اطلاعات دقیق مورد نیاز از راندمان تولید کلنی‌ها، تعداد کلنی‌های زنبور عسل، شاغلین در بخش زنبور‌داری و نوع کندوهای زنبور عسل سنتی و صنعتی آمارگیری از زنبورستان‌ها به مدت ۶ روز از ۲۲ تا ۲۷ مهرماه سال جاری توسط کارشناسان پهنه مدیریت جهادکشاورزی سرایان با همکاری شرکت تعاونی زنبورداران شهرستان انجام می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی سرایان همچنین اظهار داشت: کشت پاییزه محصولات زراعی در شهرستان سرایان از مهرماه آغاز و تا پایان آبان ماه ادامه دارد و در الگوی کشت پاییزه شهرستان سرایان محصولاتی از جمله گندم، جو و کلزا در اراضی زراعی کشت می‌شوند.

سلیمانی افزود: برای سال زراعی جدید پیش‌بینی می‌شود به همت کشاورزان سرایانی حدود سه هزار و ۴۵۰ هکتار از اراضی زراعی به کشت محصولات پائیزه اختصاص پیدا کند که حدود هزار و ۴۵۰ هکتار جو، یک هزار و ۸۰۰ هکتار گندم و ۲۰۰ هکتار به کشت کلزا اختصاص یابد.

مدیر جهاد کشاورزی سرایان همچنین از کشت ۳ هزار و ۴۵۰ هکتار کشت پاییزه در شهرستان خبر داد.