کشف ۲ اثر تاریخی جدید در استان؛

کشف ۲ اثر تاریخی جدید در استان؛

حسن رمضانی،  در کارگروه میراث فرهنگی استان با اشاره به مصوبات جلسه گذشته اظهار داشت: در زمینه تصویب طرح جامعه منطقه نمونه گردشگری بند دره مقرر شده بود که شهرداری در راستای صدور پروانه ساختمانی سرمایه‌گذار این مجموعه اقدام کند و با توجه به اینکه نقش دقیقی از مستثنیات منطقه وجود نداشت منابع طبیعی پس از بررسی و تهیه این مستثنیات امروز حکم در راستای صدور پروانه به شهرداری ابلاغ شد و دیگر مانعی برای صدور پروانه ساختمانی سرمایه‌گذار در این منطقه وجود ندارد.

وی در زمینه تعین تکلیف سرمایه‌گذار منطقه نمونه گردشگری شهرستان بشرویه افزود: منطقه نمونه گردشگری بشرویه یک ظرفیت در استان است به گونه‌ای که بشرویه جزء ۱۱ شهر خشتی گلی جهان است و می‌توان همانند یزد در مقیاس کوچکتر از آن یاد کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی تصریح کرد: به حق با توجه به جذابیت‌های فرهنگی و جاذبه‌های کویری این منطقه جزء مناطقی است که این طرح توجیه دارد اما اگر سرمایه‌گذار در این منطقه اقدام نکند استان نخواهد توانست این شهر را در لیست مناطق نمونه گردشگری در کشور نگه دارد.

رمضانی در زمینه اجرای طرح ضربتی اشتغال در دو روستای نای‌بند و خور اظهار داشت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در راستای اجرای معنویات مقام معظم رهبری در زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی در قالب طرح ضربتی اشتغال در ۷۶ روستای کشور این طرح را در دستور کار خود قرار داده که از این تعداد دو روستا شامل روستای نای‌بند از توابع طبس گلشن و روستای خور از توابع شهرستان خوسف در استان خراسان جنوبی قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۲ هزار نفر گردشگر خارجی از روستای نای‌بند بازدید کرده‌اند افزود: در راستای اجرای این طرح در روستاها دستگاه‌های مختلفی از جمله بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کمک حال ما هستند که در زمینه بافت تاریخی نای‌بند اقدامات مطلوبی صورت گرفته و نباید بگذاریم با یک کار بدون مطالعه در اینگونه روستا بافت مناطق از بین برود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه باید شناسنامه و هویت‌های مناطق حفظ شود تصریح کرد: در روستای خور سازمان میراث فرهنگی در قالب مرمت تک بناها تاکنون ۵ خانه که متعلق به مردم بوده است را با مشارکت مالکان مرمت کرده است و ۱۰۰ میلیون اعتبار نیز در حوزه صنایع دستی و کارگاه تراش سنگ‌های تزئینی در این روستا اختصاص یافته است.

رمضانی بیان کرد: با توجه به ظرفیت صنایع دستی در روستا نای‌بند در زمینه سبدبافی و پارچه‌بافی ۴۰ میلیون تومان اعتبار در قالب یک بنا تاریخی و تبدیل آن به کارگاه تولید پارچه و سبدبافی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به ضرورت تهیه طرح جامعه گردشگری در استان خراسان جنوبی اظهار داشت: با توجه به اینکه در گذشته در زمینه گردشگری نقشه و ترسیم راه این منطقه در قالب استان خراسان بزرگ تهیه شده است می‌طلبد در راستای داشتن یک نقشه مدون و جلوگیری و پرهیز از موازی کاری و دوباره کاری طرح جامعه گردشگری در استان تهیه شود که در این جلسه نیز با کلیات این طرح موافق شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه روستای خراشاد به عنوان روستای ملی حوله‌بافی ایران در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید تصریح کرد: با هماهنگی‌های انجام شده جشن ملی شدن خراشاد با حضور مسئولان کشوری در هفته دولت امسال برگزار خواهد شد  که در این مراسم لوح ملی روستا نصب شده و امیدواریم این کار مقدمه‌ای برای ثبت جهانی این روستا باشد.

رمضانی با اشاره به شناسایی دو اثر جدید باستان شناسی در استان گفت: با باستان شناسی که در تپه‌های تخجرآباد بیرجند انجام شد یک مجموعه معماری بسیار فاخر و ارزشمند کشف شده که براساس نظر کارشناسان باستان شناسی به احتمال زیاد این بنا کاربری آیینی در گذشته داشته و شاید یک مرکز آیینی در شرق کشور باشد که قبل از این نمونه آن را تنها در غرب کشور داشته‌ایم.

وی همچینن به کشف یکی از گسترده‌ترین و طولانی‌ترین دژهای زیرزمینی کشور در روستای نیگ شهرستان قاین اشاره کرد و گفت: در حال حاضر چند دژ زیرزمینی در کشور داریم که مهم‌ترین آن دژ نوش‌آباد است و این دژ کشف شده می‌تواند در کنار دژ نوش‌آباد یکی از گسترده‌ترین دژهای زیرزمینی کشور باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: تاکنون در این دژ حدود ۵۰۰ متر طولی خاک برداری انجام شده و خاک برداری ۶۰ اتاق نیز به اتمام رسیده است و با همکاری دهیار و شورای روستا به دنبال دریافت امتیاز آب و برق برای این بنا هستیم تا راهروها و اتاق‌ها برق رسانی شوند.