کشف محموله قاچاق پرندگان زینتی در بیرجند مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی خبر داد:

کشف محموله قاچاق پرندگان زینتی در بیرجند

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی گفت: محموله قاچاق تعداد ۱۸۰قطعه پرنده زینتی از نوع کوتوله برزیلی در شهرستان بیرجند کشف و ضبط شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق، پرویز آرامنش گفت: ماموران نیروی انتظامی  ایست و بازرسی علی آباد بیرجند  با مشکوک شدن به یک دستگاه اتوبوس مسافربری که در مسیر زاهدان مشهد درحال تردد بود با متوقف کردن خودرو و بازرسی از آن موفق به کشف تعداد ۱۸۰ قطعه پرنده زینتی شده وپرندگان  تحویل اداره کل حفاظت محیط زیست استان شد.

وی افزود: در این رابطه یک فقره پرونده تخلف تنظیم و برای رسیدگی قانونی تحویل مراجع قضایی استان شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به اینکه این پرندگان در شرایط بسیار بد و نامناسبت حمل می شدند، افزود: این پرندگان پس از قرنطینه شدن، اقدامات لازم با اداره دامپزشکی به منظور اطمینان از سلامتی آنها انجام خواهد شد.

آرامنش با اشاره به شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان در برخی از  استانهای کشور، تصریح کرد: حمل و جابجایی پرندگان که بومی کشور ما نیستند، می‌توانند عامل شیوع انواع بیماری ‌ ها و انتقال آن چه به انسان و چه سایر پرندگان بومی باشند که خطرات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت، لذا این اداره کل در برخورد با متخلفین و علی الخصوص کسانی که باعث به خطر افتادن سلامتی شهروندان شوند برخورد قاطع، جدی و قانونی خواهد کرد.