کشاورزی ها باید متناسب با کیفیت و کمیت آب منطقه باشد؛

کشاورزی ها باید متناسب با کیفیت و کمیت آب منطقه باشد؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، در جلسه مجمع عمومی سالانه شرکت تعاونی عشایری شهید وطنخواه سرایان مهندس سلیمانی مدیر جهاد کشاورزی سرایان گفت : حوزه عشایر حوزه ای می باشد که بر اثر خشکسالی های متوالی چندین ساله و تغییر اقلیم منطقه دستخوش مشکلات فراوانی شده است چاههای کشاورزی کم آب و برخی از آنها نیز خشک شده اند ، کمبود علوفه بدلیل فقر مراتع ، و مشکلات فراوانی که وجود دارد باعث شده است تا وضعیت اقتصادی عشایر ضعیف گردد و شاید نیاز باشد علاوه بر دامداری که شغل اصلی عشایر منطقه محسوب می شود درآمد دیگری نیز داشته باشند .
مهندس سلیمانی گفت : در بحث کشاورزی عشایر جهاد کشاورزی سرایان ورود پیدا کرده است و در مناطق عشایری با همکاری اداره امور عشایر نسبت به تجهیز چاههای کشاورزی و تسطیح و نوسازی اراضی اقدامات خوبی انجام گرفته است .
وی افزود : کشت هایی که در منطقه انجام می گیرد باید متناسب با کیفیت و کمیت آب منطقه باشد و با توجه به شرایط اقلیمی منطقه برنامه ریزی در خصوص کشت گیاهان دارویی باید به صورت جدی تر پیگیری شود .
وی در خصوص آموزش عشایر گفت : توانمندسازی روستائیان و عشایر در راستای افزایش تولید و درآمد عشایر منطقه از اولویتهای کاری و آموزشی ما می باشد در بحث آموزش عشایر هیچ محدودیتی وجود ندارد.
آموزش کشاورزی ، صنایع دستی ، پرورش دام به روش صنعتی ، پرورش دام سنگین ، پرورش گیاهان دارویی و … از جمله مواردی بود که مهندس سلیمانی در بحث آموزش عشایر بیان نمودند و اظهار نمودند که تمام هم و غم ما تثبیت اشتغال ، ایجاد اشتغال بخصوص ایجاد شغلهای جدید در راستای توانمندسازی عشایر می باشد .
مهندس سلیمانی از ابلاغ تسهیلات اشتغالزایی روستائیان و عشایر خبر داد و گفت : تسهیلات ۶ درصد با بازپرداخت ۶ ساله برای اشتغالزایی عشایر و روستائیان ابلاغ و لحاظ شده است که امیدواریم با پرداخت این تسهیلات تحولی در بخش کشاورزی و دامپروری منطقه صورت پذیرد .
مهندس سلیمانی در بحث اصلاح نژاد دام افزود: به منظور افزایش تولید شیر در بزهای بومی منطقه و اصلاح نژاد دام سبک تعداد ۱۷بز اصیل سانن در مناطق عشایری توزیع شده است .

مدیر جهاد کشاورزی سرایان بیان کرد: این تعداد بز نر اصیل سانن توسط شرکت عشایری شهید وطن خواه سه قلعه از شرکت سپیدان ورامین خریداری شده و به شهرستان سرایان منتقل و اینها با هدف افزایش تولید شیر و گوشت بین دامداران متقاضی اصلاح نژاد دام سبک توزیع شده است.

وی خاطر نشان کرد: تمرکز دامداران منطقه بر ترویج و ازدیاد نژادهای دامی با راندمان بالا می‌تواند شرایط توسعه و رشد اقتصادی دامداران را فراهم کند که این امر با توجه به اهمیتی که دارد در زمینه تولید شیر و گوشت بر دامپروری کل شهرستان نیز تاثیر قابل توجهی خواهد داشت .

وی عنوان نمود : علاوه بر بحث دام داشتی به پرورش دام سنگین و پرواربندی دام باید نگاه ویژه ای شود و خوشبختانه در منطقه سه قلعه زیرساختهای مجتمع بره پرورای آماده و عملیات آبرسانی و برق رسانی انجام شده است و پتانسیل مناسبی برای ایجاد اشتغال در منطقه می باشد که از این ظرفیت باید به نحو احسن استفاده شود .
وی در پایان گفت : مدیریت جهادکشاورزی سرایان بدون هیچ محدودیتی آمادگی پذیرش و اجرای طرح های جدید سامانه های نوین آبیاری بایارانه دولتی را دارد و از کشاورزان درخواست می گردد جهت بهره مندی از اعتبارات بلاعوض دولتی و اجرای سامانه های نوین آبیاری به مراکز جهادکشاوری آیسک و سه قلعه و اداره امور فنی و زیربنایی مدیریت جهادکشاورزی سرایان مراجعه نمایند.