کرم سرخ پنبه؛ آفتی که بازدهی محصول را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد مدیر جهادکشاورزی سرایان:

کرم سرخ پنبه؛ آفتی که بازدهی محصول را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد

مدیر جهادکشاورزی سرایان با بیان اینکه کرم سرخ پنبه آفتی است که بازدهی محصول را تا ۵۰ درصد کاهش داده و میزان روغن دانه‌ها را پایین می‌آورد، گفت:کرم سرخ پنبه باعث می‌شود جوانه‌ها باز نشوند و باعث ریزش غوزه، خسارت به الیاف و بذرها می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا منطقه خراسان جنوبی موسی سلیمانی در گفت و گو با ایسنا منطقه خراسان جنوبی،  گفت: برای پیش آگاهی و ردیابی آفات پنبه در ۲۴ هکتار از مزارع پنبه شهرستان سرایان، تله‌های فرمونی دلتا نصب شد.

وی افزود: به ازای هر یک هکتار، یک عدد تله فرمونی برای ردیابی و پیش آگاهی آفات کرم خاردار پنبه،کرم سرخ پنبه و کرم سرخ ثانویه پنبه نصب شده است .

وی افزود: هر ساله اعضای شبکه مراقبت و کارشناسان گیاه پزشکی با استفاده از تله‌های فرمونی به همراه فرمونهای خاص هر آفت، اقدام به ردیابی آفات مانند کرم خاردار پنبه،کرم سرخ پنبه و کرم سرخ ثانویه پنبه می‌کنند.

مدیر جهادکشاورزی سرایان بیان کرد: تله‌های فرمونی برای مشخص کردن زمان ظهور حشرات بالغ و برنامه‌ریزی برای مدیریت آفت و ردیابی حشرات بالغ غیر عقیم است .

سلیمانی با بیان اینکه  ۱۸۰۰ هکتار از اراضی شهرستان سرایان زیر کشت پنبه قرار گرفته است، اظهار کرد: در سطح۱۰ هکتار از مزارع پنبه آیسک، هشت هکتار از مزارع پنبه سرایان و شش هکتار از مزارع پنبه سه قلعه تله‌های فرمونی برای ردیابی و کنترل آفات پنبه نصب شده است.

وی ادامه داد: بعد از نصب تله‌های فرمونی برای ردیابی و پیش آگاهی آفات کرم خاردار پنبه و کرم سرخ پنبه، پیگیری‌ها و بازدیدهای مستمر توسط کارشناسان حفظ نباتات و ناظرین گیاه پزشک از مزارع انجام  شد که این آفات در مزارع پنبه شهرستان سرایان رؤیت نشد.

مدیر جهادکشاورزی سرایان با بیان اینکه کرم خاردار پنبه یکی از مخرب‌ترین آفات پنبه است، تصریح کرد: این آفت با تغذیه از گل و غوزه پنبه، عملکرد تولید پنبه را مستقیم مورد هدف قرار می‌دهد و موجب خسارت جدی می‌شود.

سلیمانی ادامه داد: با توجه به اینکه این آفت، زمستان را به صورت شفیره در بقایای گیاهی می‌گذراند، در روش‌های با کشت بی‌خاک ورزی جمعیت زمستان گذران، این آفت دچار آسیب نشده و در سال آتی طغیان می‌کند.

وی با بیان اینکه روش‌های کنترل کرم خاردار پنبه شامل روش‌های مبارزه زراعی یا مکانیکی، بیولوژیکی و شیمیایی است، افزود: در روش کنترل زراعی یا مکانیکی، کشت به موقع پنبه، شخم عمیق پاییزه و زمستانه که باعث از بین رفتن شفیره‌هایی می‌شود که زیر کلوخه‌ها برای زمستان‌گذرانی پناه گرفته‌اند و همچنین جمع‌آوری و انهدام بقایای گیاهان آلوده و زیر خاک کردن بقایای پنبه در کنترل این آفت بسیار مؤثر است.

مدیر جهادکشاورزی سرایان با بیان اینکه در روش بیولوژیکی از تله‌های فرمونی استفاده می‌شود، اظهار کرد: در روش شیمیایی توصیه می‌شود سمپاشی فقط در موارد لزوم و متناسب با تعداد نسل آفت و با هماهنگی کارشناسان گیاه پزشکی انجام شود.

کرم سرخ پنبه از آفات کلیدی پنبه 

سلیمانی با بیان اینکه کرم سرخ پنبه آفت محصول را تا ۵۰ درصد کاهش داده و میزان روغن دانه‌ها را پایین می‌آورد، تصریح کرد:کرم سرخ پنبه باعث می‌شود جوانه‌ها باز نشوند و باعث ریزش غوزه، خسارت به الیاف و بذرها می‌شود.

وی ادامه داد: در اثر خسارت این آفت گل‌ها خورده شده، غوزه‌ها قبل از رسیدن می‌ریزند و لکه‌های سفید تا قهوه‌ای روی آن‌ها دیده می‌شود  .

مدیر جهادکشاورزی سرایان با بیان اینکه محصولات کشاورزی در تمام دنیا مورد حمله آفات خسارت‌زا قرار می‌گیرند و خسارات زیادی به تولیدات کشاورزی وارد می‌کنند، اظهار کرد: روش سنتی استفاده از حشره‌کش‌ها در کنترل آفات نه تنها باعث کنترل کامل خسارت ناشی از حمله آفات نمی‌شود بلکه به علت اثرات جانبی سموم به عنوان آلاینده‌های آب و خاک، اثرات زیانباری را به محیط زیست وارد می‌کند .

سلیمانی در خصوص روش مبارزه با آفات، افزود: مبارزه علیه این آفات باید به صورت تلفیقی یعنی با به کارگیری چندین روش مبارزه از جمله بیولوژیکی، مکانیکی یا زراعی و شیمیایی صورت گیرد تا بتواند حداکثر بازدهی را داشته باشد.

وی یادآور شد: مبارزه شمیایی و سمپاشی مزارع فقط در صورت لزوم و باید با هماهنگی با کارشناسان حفظ نباتات و یا گیاه پزشکان صورت گیرد.