کاهش ۸۰ درصدی تولید و تلفات دام با گسترش طاعون نشخوارکنندگان کوچک رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان خبر داد:

کاهش ۸۰ درصدی تولید و تلفات دام با گسترش طاعون نشخوارکنندگان کوچک

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان گفت: : بیماری   PPR  یا طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری ویروسی به شدت مسری است و در گله‌هایی که واکسن دریافت نکرده باشند با اولین برخورد گله‌های گوسفند و بز با این بیماری، کاهش تولید و تلفات ۵۰ تا ۸۰ درصدی به بار می‌آید .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق به نقل از روابط عمومی دامپزشکی خراسان جنوبی محمد راه انجام صبح سه شنبه اظهار کرد: بیماری   PPR  یا طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری ویروسی به شدت مسری است و در گله‌هایی که واکسن دریافت نکرده باشند با اولین برخورد گله‌های گوسفند و بز با این بیماری، کاهش تولید و تلفات ۵۰ تا ۸۰ درصدی به بار می آید .

وی افزود: مهمترین علائم این بیماری شروع ناگهانی تب، افسردگی،سختی تنفس، ریزش ترشحات از چشم و بینی، تورم و زخم دهان، سرفه، آنتریت، پنومونی و اسهال بدبو است که با ایجاد تلفات بالا در دام های جوان، تحمیل هزینه های درمان و افت تولید در گله، خسارات اقتصادی قابل ملاحظه ای به وجود می آورد  .

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان بیان کرد: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک   از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام محسوب نمی‌شود ولی در صورت شیوع آن خسارات فراوانی به جمعیت دامی و حیات‌وحش وارد خواهد شد.

راه انجام ادامه داد: اجرای طرح واکسیناسیون در کانون‌های سال‌های گذشته، دام‌های واقع در حاشیه مناطق حفاظت‌شده حیات‌وحش و جمعیت‌های پرتراکم از اقدامات پیشگیرانه   شبکه دامپزشکی شهرستان در زمینه پیشگیری از شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک است.

وی تصریح کرد: در سه ماهه نخست امسال ۱۲ هزار و ۳۴۵ رأس دام سبک در ۲۷ واحد دامی در معرض خطر شهرستان نهبندان علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسینه شده اند .

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان   به دامداران توصیه کرد با رعایت شرایط بهداشتی از جمله کنترل تردد افراد متفرقه، کنترل تردد خودروها و همچنین رعایت اصول قرنطینه ای در مورد دام‌های تازه وارد به گله، جلوگیری از ارتباط دام سالم با دام آلوده، حذف دام‌های مبتلا و معدوم سازی بهداشتی دام های تلف شده، ضد عفونی اطراف دامداری و داخل دامداری با مواد ضد عفونی کننده موثر، بیماریابی و اطلاع رسانی به موقع به شبکه دامپزشکی در راستای کنترل بیماری به یاری شبکه دامپزشکی آمده و از بروز خسارات اقتصادی جلوگیری کنند .