کاهش ۳۳درصدی جمعیت دانشجویی کشور

کاهش ۳۳درصدی جمعیت دانشجویی کشور

معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری در بیرجند گفت:جمعیت دانشجویان کشور در مقایسه با سال ۹۲- ۹۳ ، ۳۳درصد کاهش یافته است.

پایگاه خبری تحلیلی اخبار شرق ایران ، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: در سال ۹۲- ۹۳ ،  ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل بودند که اکنون به ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسیده‌است که این کاهش به دلیل کاهش روند جمعیت کشور است.

داداش پور افزود: با این حال تحصیلات در مقطع تکمیلی افزایش‌ یافته و در رشته‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا ۳۰ درصد افزایش دانشجو داریم.

وی با اشاره به ازدواج دانشجویی گفت: از ۱۱هزار و ۷۰۷ نفر دانشجوی دانشگاه بیرجند هزار و ۷۷۰ نفر دانشجو ازدواج کردند و به این مسئله تاکید دارد که نیاز به گسترش خوابگاه‌های متاهلین است.

معاون وزیر از جامعه خیران خواست نسبت‌ به ساخت مسکن و خوابگاه‌های ویژه متاهلان برای دانشجویان گام بردارند.

نماینده، ولی فقیه در خراسان جنوبی در این دیدار گفت: امیدواریم پس‌ از ۴۰ سال آزمون‌ و خطا در اجرای  بیانیه گام دوم انقلاب برای وصول و آرمان‌ها و اهداف اصلی انقلاب در دانشگاه‌ها موفق باشیم.

آیت‌الله عبادی گفت: دولت باید در بحث دانشگاه‌ها و رفع مشکلات وارد شود تا مشکلات سریع‌تر حل شود و از طرف دیگر دانشگاه‌ها باید با دولت تعامل داشته باشد و صرفاً تئوری نباشد؛ حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها می‌توانند در این امر بسیار کارساز باشند.

وی گفت:امروز در کشور شاهد هستیم دولت انقلابی، مجلس مردمی و قوه قضاییه پرتلاشی که حاکی از همسو بودن ۳ قوا دارد و با حضور مردم در صحنه‌های مختلف انقلاب به‌ویژه مراسم ۲۲ بهمن زمینه مساعدی است برای تلاش و رفع عقب‌ماندگی گذشته فراهم شده است.

آیت‌الله عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به توطئه‌های دشمنان اسلام گفت: ما امروز علی‌رغم توطئه‌های دشمنان اسلام به‌دنبال آرمان‌های خود هستیم تا دشمن به اهداف خود نرسد و باید از این فرصت استفاده کنیم و با مردم که در تمام صحنه‌ها حضور دارند طرحی  نو داشته باشیم.