کاهش جمعیت و وجود ظرفیت خالی در برخی دانشگاه ها چالشی برای تامین منابع مالی در آینده؛

کاهش جمعیت و وجود ظرفیت خالی در برخی دانشگاه ها چالشی برای تامین منابع مالی در آینده؛

دکتر  خلیلی با اعلام این خبر بیان داشت: تقویت و حمایت هیات های استانی نظارت و ارزیابی، تاکید و الزام بر رفتار قانون مند در تمامی زیر نظام ها به ویژه در دانشگاه آزاد اسلامی از نخستین گام های اساسی برای مقابله با چالش افزایش بی رویه موسسه ها و مراکز آموزش عالی در استان است.
وی اظهار کرد: هر چند چالش تامین منابع مالی موضوع مهمی است، اما بیکاری فارغ التحصیلان، تشدید، ترکیب و عوارض مهاجرت، مشکلات امنیتی حاصل از گسترش بی رویه آموزش عالی در منطقه، تغییر ترکیب جنسی، افزایش نرخ طلاق ناشی از این موضوع چالش های امروز منطقه به طور خاص و در نظام آموزش عالی به طور عام است.
وی بیان کرد: همکاری، هماهنگی رئیسان و سرپرستان مراکز آموزش عالی با هیات استانی و تبعیت از قانون از ضروری ترین اقدامات اولیه برای این منظور است.
به گزارش ایرنا، خلیلی اظهار کرد: در حال حاضر ۱۰ هزار و ۷۲۷ دانشجو در مقاطع مختلف در دانشگاه بیرجند مشغول تحصیل هستند که از این تعداد ۳۰۳ نفر در مقطع کاردانی، هفت هزار و ۳۱۸ نفر کارشناسی، ۲ هزار و ۶۱۲ کارشناسی ارشد و ۴۹۴ در مقطع دکتری هستند.
وی تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه بیرجند را ۳۴۰ نفر دانست و افزود: از این تعداد ۲۰۱ نفر استادیار، ۳۹ نفر مربی، ۸۱ نفر دانشیار و ۱۹ نفر استاد هستند.
وی یادآور شد: در حال حاضر ۴۶ موسسه آموزش عالی در استان در حال فعالیت است که ۲۸ مورد آن خارج از مرکز استان و در سایر شهرستانها مشغول ارایه خدمت هستند.
وی ادامه داد: از مجموع واحدهای آموزشی استان، سه واحد آموزش عالی دولتی شامل دانشگاه بیرجند، دانشگاه صنعتی بیرجند و بزرگمهر قاین و ۲ موسسه آموزش عالی غیر دولتی غیر انتفاعی هرمزان بیرجند و پیروزان فردوس است.
رئیس دانشگاه بیرجند گفت: در حال حاضر ۱۶ دانشگاه جامع علمی کاربردی، پنج واحد دانشگاه آزاد اسلامی، پنج واحد دانشگاه فنی و حرفه ای و آموزشکده، ۱۳ واحد دانشگاه پیام نور، سه پردیس دانشگاه فرهنگیان و ۶ مرکز پژوهشی در شهرستان های بیرجند، طبس، فردوس، نهبندان و قاین در حال فعالیت است.
خلیلی عنوان کرد: بر اساس آخرین آمار مربوط به سال ۹۴ ( سالنامه آماری موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی) تعداد دانشجویان موسسات آموزش عالی دولتی شامل دانشگاه بیرجند ۱۱ هزار و ۴۴ دانشجو، دانشگاه صنعتی بیرجند هزار و ۷۷۳ دانشجو و دانشگاه بزرگمهر قاین هزار و ۱۱۴ دانشجو دارد.
به گفته وی، موسسه آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی هرمزان بیرجند در سال ۹۰ به عنوان نخستین مرکز آموزش عالی غیر انتفاعی استان آغاز به کار کرد و در حال حاضر ۳۰۹ دانشجو در این مرکز مشغول به تحصل هستند.
وی به مختصری در مورد تاریخچه دانشگاه بیرجند اشاره کرد و افزود: همزمان با خردادماه سال ۱۳۵۴ هسته اولیه این دانشگاه با تاسیس آموزش عالی در یکصد دومین نشست شورای گسترش آموزش عالی شکل گرفت.
وی اضافه کرد: این دانشگاه در سال ۱۳۵۶ با پذیرش ۱۲۰ دانشجو در سه رشته ریاضی، شیمی و فیزیک کار خود را آغاز کرد، هدف از تاسیس موسسه آنگونه که در گزارش طرح جامع دانشگاه آمده ، پرورش تحصیل کردگان مورد نیاز برای توسعه، تحول اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و رفاهی منطقه است.
به گفته خلیلی به تدریج آموزشکده کشاورزی در سال ۵۸، آموزشکده فنی سال ۶۷ و دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال ۶۹ در استان تاسیس شد.
وی ادامه داد: همچنین در بهار ۷۲ آموزشکده کشاورزی و آموزشکده فنی و مهندسی به دانشکده کشاورزی و دانشکده مهندسی ترقی یافت و سال ۸۱ دانشکده هنر به عنوان پنجمین دانشکده به جمع دانشکده های بیرجند پیوست.
در حال حاضر جمعیت دانشجویی خراسان جنوبی که بر اساس سرشماری آبان ماه سال ۱۳۹۵، ۷۶۹هزار نفر جمعیت دارد، حدود ۵۰هزار نفر است.