چرخش در مواضع اصولگرایان

چرخش در مواضع اصولگرایان

دبیرکل موتلفه: لاریجانی از نیروهای ارزشی اصولگراست.

پایگاه خبری تحلیلی اخبار شرق ایران از سال ۹۰ و در کل، دو سال پایانی عمر دولت احمدی نژاد اختلاف میان لاریجانی و جریان اصولگرایی وارد شکافی بزرگ شد تا آنجا که بزرگان این قوم در مقابل حملات تند و تیز پایداری ها و احمدی نژادی ها سکوت کردند. اما ظاهرا قرار است در این موضع چرخشی ایجاد شود. این را از اظهارات بادامچیان که حالا در مقام دبیرکلی حزب موتلفه سخن می گوید می توان دید.

بادامچیان خواستار رسیدن به یک لیست واحد در جریان اصولگرایی است. دبیرکل حزب موتلفه درباره تلاش برخی در جریان اصولگرا برای مقابله با علی لاریجانی بیان کرد: من چنین چیزی را در جریان اصولگرایی نیافته‌ام. ممکن است ما برخی سلیقه‌ها و روش‌های لاریجانی را نپسندیم اما وی را از جمله نیروهای ارزشی و محترمی می‌دانیم که در راس قوه مقننه قرار دارد. (ایسنا، ۱ آبان ۹۸)

اظهارات بادامچیان احتمالا با واکنش هایی در جریان اصولگرایی همراه خواهد بود. در تمام سالهای اخیر اصولگرایان در مقابل حملات تیم پایداری و احمدی نژاد به خانواده لاریجانی سکوت کردند. حالا او در موقعیتی قراردارد که برخی فکر می کنند ممکن است اصلا در انتخابات شرکت نکند. وضعیت رای لاریجانی در قم اصلا مناسب نیست. در تهران نیز اگر او بخواهد وارد شود قطعا تمایل دارد به عنوان سرلیست به انتخابات بیاید. اما این چیزی نیست که اصولگرایان خواهان آن باشند.

پیشتر باهنر نیز گفته بود: لاریجانی کاملا در جریان اصولگرایی تعریف می‌شود (نامه نیوز، ۷ مرداد ۹۸)

حالا اصولگرایان مانده‌اند با لاریجانی چه کار کنند؟ به نظر میرسد در سطوح بالا این تصمیم گرفته شده که اجازه ندهد لاریجانی حذف شود. اما آیا خود او می پذیرد؟ آیا افراطی‌ها اجاره چنین کاری به موتلفه و اصولگرایان سنتی می‌دهند؟ موضع حدادعادل و شورای وحدت در مقابل او چیست؟

بعد از خروج آیت‌الله آملی لاریجانی (قبل از پایان زمان خدمتش در قوه قضائیه) مخالفان خاندان لاریجانی جشن پیروزی گرفتند و انتظار می‌کشند تا علی لاریجانی نیز کرسی دیگر ریاست قوه را رها کند. اگر آنها در خردادماه ۹۸ بیم آن نداشتند که عارف به ریاست مجلس برسد، به طور قطع از ریاست او در سال پایانی مجلس حمایت مصلحتی نمی‌کردند.

در این شرایط است که چرخش موتلفه به سمت علی لاریجانی اهمیت پیدا می‌کند. این دومین حرکت جریان اصولگرا برای بازگرداندن کسانی است که با قهر از این جریان جدا شدند. اقدام اول آنها بازگرداندن ناطق نوری به اردوگاه اصولگرایان توسط جامعه روحانیت مبارز بود. آیا این بار موتلفه قصد دارد با اتکا به سرمایه‌های مادی این حزب، جوان‌هایی که لاریجانی را نماد تصویب برجام می‌دانستند را متقاعد کند و او را به اردوگاه اصولگرایی بازگردانند؟