پیش بینی تسهیلات ۲۰۰ میلیارد تومانی برای بخش کشاورزی استان

پیش بینی تسهیلات ۲۰۰ میلیارد تومانی برای بخش کشاورزی استان

 هاشم ولی پور مطلق  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اظهار داشت: یکی از منابع تولید یا غذا در کشور خاک، آب و انرژی بوده که عمل فتوسنتز با تلفیقی از این سه منبع اولیه انجام می شود.
وی با بیان اینکه از بین این منابع خاک تجدید ناپذیرترین است، بیان کرد: قرن ها طول می کشود که یک سانتی متر خاک تولید شود و در کشورهایی که همانند ایران بیابانی محسوب می شود فرایند حاصل خیزی خاک روند بسیار کندتری دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اضافه کرد: بنابراین در فرایندهای مراتع در بسیاری از مناطق در نتیجه برداشت هایی که از خاک صورت گرفته خاک تضعیف و سبب فرسایش خاک شده است.
ولی پور مطلق با اشاره به اینکه از طرف دیگر در حوزه کشاورزی به دنبال افزایش تولید هستیم، عنوان داشت: با بالارفتن جمعیت نیاز به تولید بیشتری داریم و برداشت بیشتر منجر به ضعیف شدن خاک و کاهش خاک می شود.
وی با بیان اینکه در سال ۲۰۰۳ دنیا به این فکر افتاد که باید به خاک باید اهمیت بیشتری دهد و سال ۲۰۰۵ به عنوان سال انواع خاک ها معرفی کرد، بیان داشت: هر ساله پنج دسامبر که مصادف با ۱۵ آذر به عنوان روز گرامیداشت خاک معرفی شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اضافه کرد: هدف از این موضوعات پرداختن و هدایت افکار عمومی در وهله نخست است تا بتوانیم به غنی کردن خاک با مشارکت مردم کمک کنیم.
ولی پور مطلق با بیان اینکه در استان به دنبال این هستیم که برای اولین بار در روز خاک همایش تخصصی و هم اندیشی برگزار کنیم، افزود: این همایش به صورت ملی نیز در ۱۹ آذرماه در وزارت جهاد کشاورزی برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه در حوزه کشاورزی در سنوات گذشته کارهایی انجام شده که نتایج خوبی نیز داشته است، عنوان داشت: در مناطقی که این طرح ها اجرا شد نتایج آزمایشات نشان داد که اقدامات انجام شده ۰.۱ تا ۰.۱۳ درصد سبب بالارفتن کیفیت خاک شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، کشاورزی حفاظتی را یکی از روش های توجه به خاک، غنی سازی خاک و تولید خاک آلی عنوان کرد و گفت: این نوع کشاورزی شیوه های متفاوتی دارد و بر اساس نوع کشاورزی منطقه، دانش و فرهنگ عمومی و بافت خاک یک روش در یک منطقه اجرا شده است.
ولی پور مطلق با بیان اینکه در سال جاری در قانون بودجه موضوع کشاورزی حفاظتی با هدف توجه به خاک به عنوان اولویت های وزارت جهاد کشاورزی تعریف شده است، بیان کرد: در استان نیز سال هاست که همواره طرح های متفاوت و ابتکارات و نوآوری هایی معرفی شده تا با مشارکت مردم، اعتبارات مردم و کمک های تسهیلاتی نقش حداقلی در حفظ این منبع مهم تولید داشته باشیم.
وی از اختصاص ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسعه روستایی و عشایری در سطح کشور خبر داد و گفت: ۳.۸ درصد از این مبلغ سهم خراسان جنوبی است که ۴۵ درصد سهم استان سهم بخش کشاورزی می شود.
 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: پیش بینی می شود از محل این منابع بهسازی باغات و اراضی زراعی را با محوریت حاصل خیزی خاک در دستور کار قرار دهیم.
به گفته وی پیش بینی می شود سهم استان از این منابع ۴۵۰ میلیارد تومان سهم خراسان جنوبی باشد که نزدیک به ۲۰۰ میلیارد تومان آن باید در بخش کشاورزی جذب شود.