پیش بینی برداشت۳۳۰۰ تن زرشک در شهرستان درمیان؛

پیش بینی برداشت۳۳۰۰ تن زرشک در شهرستان درمیان؛

مدیرجهادکشاورزی درمیان گفت: تولید این محصول سال گذشته ۲۹۵۲ تن بوده که امسال پیش بینی می‌شود با افزیش ۱۰ درصدی تولید به ۳۳۰۰ تن برسد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، وحید ضیائیان احمدی با اعلام این خبر، اظهار داشت: سطح زیرکشت زرشک در این شهرستان ۲۵۸۵ هکتار است که از این میزان ۲۱۸۷ هکتار بارور و ۳۹۸ هکتار غیر بارور است .

وی با اشاره به اینکه رتبه سوم زرشک در سطح استان را در سال گذشته داشته‌ایم، افزود: زمان برداشت محصول از  اواسط مهرماه آغاز و تا اواخر آبانماه ادامه دارد .

مدیرجهادکشاورزی درمیان تصریح کرد: تولید این محصول سال گذشته ۲۹۵۲ تن بوده که امسال پیش بینی می‌شود با افزیش ۱۰ درصدی تولید به ۳۳۰۰ تن برسد .

ضیائیان احمدی ادامه داد: بطور میانگین میزان عملکرد در سطح بارور زرشک به ازای هر هکتار تقریبا ۱۳۵۰ کیلوگرم است که بیشترین سطح زیر کشت زرشک شهرستان مربوط به بخش قهستان است .

وی بیان کرد: فروش این محصول در بازار مرکز استان و خراسان رضوی است که بیشتر بازار فروش خارج از استان را به خود اختصاص می‌دهد .

مدیر جهادکشاورزی درمیان اضافه کرد: حدود ۹۰ درصد این محصول به خراسان رضوی و ۱۰ درصد باقیمانده در بازار مرکز استان بفروش میرسد .

ضیائیان احمدی با اشاره به اینکه شته، تریپس، پروانه برگخوار و زنبور سرشاخه خوار از آفت‌هایی است که این محصول را تهدید می‌کند، عنوان کرد: بیماری‌های این محصول نیز شامل؛ زنگ جادویی زرشک، عارضه لکه برگی و پوسیدگی طوقه است .

وی یادآور شد: از مهم ترین مشکلات زرشک کاران، نبودن شرکت فنی مهندسی برای خدمات فنی و مشاوره‌ای برای انجام عملیاتی از قبیل سم پاشی و هرس است .

مدیرجهادکشاورزی درمیان تاکید کرد: با توجه به نرخ بالای بیکاری و جمعیت جوان شهرستان که اکثر دارای مدرک دانشگاهی نیز هستند این مسئله تامل برانگیز است و همت جوانان شهرستان را می‌طلبد .

ضیائیان احمدی اضافه کرد: باتوجه به پتانسیل بالای اشتغالزایی زرشک، جهادکشاورزی به شرکت‌هایی که تمایل فعالیت در این زمینه را داشته باشند تسهیلات ویژه‌ای پرداخت می‌کند .

وی افزود: از دیگر مشکلات در حوزه فراوری زرشک شامل؛ نبود تشکیلات بازاریابی مناسب و صنایع تبدیلی بروز درشهرستان است که پیشنهاد جهاد کشاورزی برای افزایش سود و فروش بهتر محصول این بوده که خود مردم تعاونی‌هایی را تشکیل داده تا عملیات بازاریابی و فروش را انجام دهند .

مدیرجهادکشاورزی درمیان با اشاره به خسارات سرمازدگی به این محصول گفت: راهکار جهادکشاورزی برای کاهش خسارات سرمازدگی، برگزاری کانون‌های یادگیری در بین کشاورزان و باغداران، ایجاد سامانه ارسال پیام کوتاه ترویجی، توزیع اطلاعیه‌های پیش آگاهی در روستاها، نظارت مستمر اعظای شبکه مراقبت از باغات و مزارع، به کارگیری چهانفر نیروی ناظر گیاهپزشک، راهنمایی و مشاوره به کشاورزان در محل مرکز خدمات دهستان ها و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان است .