پیش بینی برداشت ۱۳۷۲ کیلوگرم زعفران خشک از مزارع ‌طبس‌؛

پیش بینی برداشت ۱۳۷۲ کیلوگرم زعفران خشک از مزارع ‌طبس‌؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق مدیر جهاد کشاورزی طبس گفت: کار برداشت محصول زعفران از سطح ۴۰۴ هکتار باغات این شهرستان از نیمه دوم آبان ماه آغاز و تا اواخر آذر ماه ادامه خواهد داشت و پیش بینی می‌شود، امسال نزدیک به ۱۳۷۲ ‌کیلو زعفران خشک استحصال شود.

 داوود بخشایی روز چهارشنبه در جمع معاونان اداره جهاد کشاورزی طبس اظهارکرد: عملیات حمایتی زعفران از کشاورزان شهرستان طبس توسط اتحادیه تعاونی روستایی در حال اجرا است.

وی افزود: با توجه به وسعت شهرستان طبس و تنوع آب و هوایی زمان برداشت زعفران در نقاط مختلف شهرستان متفاوت بوده اما بیشترین سطح کشت این محصول در بخش‌های دستگردان و دیهوک است.

مدیر جهاد کشاورزی طبس گفت: کار برداشت محصول زعفران از سطح ۴۰۴ هکتار باغات این شهرستان از نیمه دوم آبان ماه آغاز و تا اواخر آذر ماه ادامه خواهد داشت.

بخشایی افزود: علیرغم خشکسالی‌های متوالی پیش‌بینی می‌شود امسال نزدیک به یک هزار و ۳۷۲ کیلو زعفران خشک استحصال شود .

وی بیان کرد: برای ارتقای سطح آگاهی زعفران کاران و افزایش کیفی این محصول، ۲ کلاس آموزشی اصول صحیح کاشت، آشنایی با بیماری‌ها و آفات زعفران و فرآوری بهداشتی زعفران تشکیل شده است.

مدیر جهاد کشاورزی طبس گفت: خدمات ارائه شده به زعفران کاران علاوه بر خدمات کارشناسی و تامین  نهاده‌های کشاورزی از قبیل کود و سم، خرید یک دستگاه کلتیواتور باغی برای رندش کردن مزارع زعفران شهرستان، توزیع ۱۱۲ کیلوگرم کود سولوپتاس و ۶۰ لیتر اسید هیومیک برای تغذیه مزارع زعفران در سطح ۱۲ هکتار بوده است.

بخشایی افزود: برای جبران خسارت سرمازدگی باغات زعفران شهرستان مبلغ ۳۹ هزار و ۵۲۵ میلیون ریال تسهیلات کم بهره و بلند مدت به یک هزار و ۱۵۲ نفر از زعفران کاران شهرستان برای سطح ۳۴۸ اختصاص یافته و بیش از ۲۰ درصد این اعتبار توسط بهره‌برداران جذب شده است.