پیش بینی برداشت بیش از ۱۹ هزار تن زرشک در خراسان جنوبی

پیش بینی برداشت بیش از ۱۹ هزار تن زرشک در خراسان جنوبی

رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان این که میزان برداشت زرشک در سال گذشته ۱۸ هزار و ۸۳۰ تن بوده است گفت: پیش بینی می‌شود در سال جاری ۱۹ هزار و ۵۰۰ تن برداشت شود. غلامرضا قوسی  اظهار کرد: در حال حاضر ۱۶ هزار و ۷۲۶.۵ هکتار از باغات استان زیر سطح  زرشک است

رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان این که میزان برداشت زرشک در سال گذشته ۱۸ هزار و ۸۳۰ تن بوده است گفت: پیش بینی می‌شود در سال جاری ۱۹ هزار و ۵۰۰ تن برداشت شود.

غلامرضا قوسی  اظهار کرد: در حال حاضر ۱۶ هزار و ۷۲۶.۵ هکتار از باغات استان زیر سطح  زرشک است.

وی با بیان این که میزان برداشت در سال گذشته ۱۸ هزار و ۸۳۰ تن بوده است، افزود: پیش بینی می‌شود در سال جاری ۱۹ هزار و ۵۰۰ تن برداشت شود.

رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت ۱۸ هزار بهره بردار زرشک در  استان تصریح کرد: ۱۲ واحد فرآوری بسته بندی با ظرفیت ۹۳۷۰ تن شامل واحدهای کنساتره زرشک، آب و شربت زرشک در استان فعال هستند.

قوسی با بیان این که ۳۴ واحد بارگاه زرشک در استان وجود دارد، اظهار کرد: پیش بینی میزان خرید توافقی با توجه به شرایط بازار انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: تسهیلات قابل پرداخت برای بسته بندی و فرآوری زرشک، احداث بارگاه‌های زرشک و در آینده نزدیک احداث باغ زرشک از محل بند “الف” تبصره ۱۸ تا سقف پیش بینی حدود ۴۵۰ میلیارد ریال خواهد بود.

رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به این که در سال ۶۳۰۰ تن بسته بندی و ۲۷۷۰ تن زرشک فرآوری می‌شود افزود: برگزاری کارگاه‌های آموزشی در خصوص نکات فنی کاشت و افزایش ماده آبی خاک برای بهره برداری در مصرف آب از اقدامات انجام شده است.

قوسی اظهار کرد: آموزش راهکارهای افزایش تولید در خصوص تغذیه، تغییر شیوه هرس باغات زرشک و بهینه کردن هرس، فرنوهرس ، بازده دهی باغات، معرفی و پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش در سال گذشته از دیگر اقدامات انجام شده بوده است.

وی با اشاره به این که عملکرد بیمه در سطح ۶۱۵۳ هکتار بوده است تصریح کرد: میزان خسارت وارده به محصول و باغات در سطح هکتار در سال گذشته برابر ۴۱۰۰ هکتار بوده است.

رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: غرامت پرداخت شده به خسارت دیدگان در سال گذشته ۳۴ میلیارد تومان بوده است.

قوسی یادآور شد: ترویج و توسعه پوشش در سطح باغات و جای سیستم‌های نوین آبیاری از کارهای است که در راستای توسعه این محصول انجام شده است.