پیش‌بینی برداشت ۳۰۰ تن دانه کلزا در مزارع سربیشه؛

پیش‌بینی برداشت ۳۰۰ تن دانه کلزا در مزارع سربیشه؛

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه گفت: پیش بینی می‌شود طی سال زراعی ۹۷-۹۶، ۳۰۰ تن دانه کلزا از مزارع کشاورزی شهرستان سربیشه برداشت شود .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، سید حسن رضوی  با اشاره به آغاز کشت کلزا در شهرستان سربیشه، اظهار کرد: بالغ بر ۱۵۰ هکتار از مزارع کشاورزی شهرستان سربیشه، طی سال زراعی ۹۷-۹۶ زیر کشت کلزا می‌رود که پیش بینی می‌شود حدود۳۰۰ تن دانه کلزا از این مزارع برداشت  شود .

وی افزود: دراین راستا تعداد شش دستگاه بذرکارکودکارریز دانه کار، با کمک بلاعوض ۵۰ میلیون ریالی دراختیار کشاورزان قرار گرفت .

مدیرجهاد کشاورزی سربیشه بیان کرد: متقاضیان احداث گلخانه برای دریافت تسهیلات از محل منابع داخلی بانک به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه کنند .

رضوی ادامه داد: این تسهیلات از محل منابع داخلی بانک بوده و پس از انعقاد قرارداد با صندوق توسعه ملی، نرخ تسهیلات طبق دستورالعمل صندوق توسعه ملی خواهد شد .

وی در خصوص آفات چوبخوار، تصریح کرد: مهم‌ترین آفات چوبخوار درختان میوه پروانه فری، سوسک سرشاخه خوار رزاسه، سوسک چوبخوار سارتا و سوسک‌های طوقه و ریشه خوار هستند که این آفات در نتیجه ضعف درختان و عدم رعایت مسائل زراعی در سطح استان گسترش یافته است.

مدیرجهاد کشاورزی سربیشه با بیان اینکه مدیریت تلفیقی به عنوان گامی در راستای کاهش جمعیت و خسارت چوبخوارها لازم است، افزود: در سیستم مدیریت تلفیقی از تمام روش‌های مبارزه به طور هماهنگ،  مؤثر  و در درازمدت علیه این آفات استفاده می‌شود .

رضوی ادامه داد: استفاده از آبیاری مناسب، تقویت درختان، هرس گیاه، کاشت گیاهان جلب کننده حشرات کامل چوبخوار مانند سیر و پیاز  در محل خسارت و روش شیمیایی مانند استفاده از خمیر سمی یا سمپاشی با نظر کارشناس حفظ نباتات  یا مسئول کلینیک، از روش‌های مبارزه با این آفات است .

وی با اشاره به عدم سمپاشی و کودپاشی درختان میوه در فصل برداشت در شهرستان‌های درح، مود و سربیشه، افزود: کشاورزان باید در نظر داشته باشند، با رعایت دوره کارنس سموم،  ۱۵ تا ۲۰ روز قبل از برداشت میوه از سمپاشی و کودپاشی درختان میوه خودداری کنند.

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه بیان کرد: همچنین کشاورزان باید از مصرف قارچکش‌ها  از زمان تشکیل میوه تا برداشت پرهیز شود.

رضوی با اشاره به نظارت مستمر  بر مزارع پنبه در شهرستان مود، اظهار کرد: در این فصل، احتمال خسارت کنه تار عنکبوتی و پژمردگی ورتیسلیومی در مزارع پنبه وجود دارد.

وی با بیان اینکه چنانچه بوته‌های پنبه خاک آلود  و زرد شوند، باید علیه کنه‌ها از کنه‌کش استفاده کرد، خاطرنشان کرد: در پژمردگی ورتیسلیومی، آلودگی از ریشه و طوقه آغاز و موجب خشکاندن بوته‌ها می‌شود.