پیش‌بینی برداشت بیش از ۱۶هزارتن پنبه در خراسان‌جنوبی رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی خبرداد:

پیش‌بینی برداشت بیش از ۱۶هزارتن پنبه در خراسان‌جنوبی

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه برداشت پنبه در سال گذشته به میزان ۱۵هزارو ۲۳۰ تن با ارزش ریالی بالغ بر ۳۳٫۵ میلیارد تومان بوده، افزود: امسال پیش‌بینی می‌شود بیش از ۱۶هزارتن پنبه از مزارع استان برداشت شود.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از  ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، هاشم ولی‌پورمطلق در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، گفت: در حال حاضر امسال سطح زیرکشت محصول پنبه ۷۷۰۰ هکتار است.

وی با بیان اینکه برداشت پنبه در سال گذشته به میزان ۱۵هزارو ۲۳۰ تن با ارزش ریالی بالغ بر ۳۳٫۵ میلیارد تومان بوده، افزود: امسال پیش‌بینی می‌شود بالغ بر۱۶هزارتن پنبه از مزارع استان برداشت شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی، از فعالیت ۲۹۷۸ نفر در زمینه کشت پنبه در استان خبر داد و گفت: با توجه به اینکه شهرستان بشرویه دارای بیشترین سطح کاشت است میزان برداشت در این شهرستان بیشتر است.

ولی‌پورمطلق در خصوص مشکلات پنبه‌کاران در سطح استان نیز تصریح کرد: اختصاص اراضی نامناسب با حاصلخیزی پایین به کشت این محصول، بالا بودن هزینه تولید و مشکلات مربوط به کمبود نیروی کارگری به‌ویژه در فصل برداشت، عدم وجود کارخانه دلینته بذر در استان و موانع و مشکلات مربوط به انتقال بذور به خراسان‌رضوی و افزایش هزینه‌های مربوطه از جمله مشکلات کشت پنبه در استان است.

وی ادامه داد: کاهش قیمت پنبه با توجه به حجم بالای واردات در زمان برداشت پنبه و کاهش تعرفه واردات، استمرار پدیده خشکسالی و متعاقب آن حجمی شدن چاه‌های کشاورزی و کاهش سطح کشت، بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی، موانع مربوط به اجرای آبیاری میکرو به دلیل مشکلات مربوط به کیفیت آب و خاک و بالا بودن هزینه کاشت نشایی به دلیل نبودن دستگاه‌های کاشت نشایی از دیگر مشکلات کشت پنبه است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی اظهارکرد: تولید بذور اصلاح شده زودرس، پرداخت یارانه بذر به بذور تولیدی و توزیعی در استان، ترویج و توسعه کشت نشایی و اجرای طرح‌های نوین آبیاری از جمله اقدامات سازمان جهاد کشاورزی با مشارکت بخش خصوصی در راستای حمایت از پنبه‌کاران است.

ولی‌پورمطلق با بیان اینکه درصورت عدم خرید توافقی، سازمان تعاون روستایی نسبت به خریدتضمینی اقدام می‌کند، افزود: خراسان‌جنوبی در زمینه کشت پنبه رتبه چهارم کشور را دارد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مقدار ۲هزارو۶۱۲ هکتار به صورت مکانیزه کشت و حدود ۵۰۰ هکتار به صورت مکانیزه برداشت می‌شود