پيش‌بيني تأمین ۲۷۶ میلیون مترمکعب آب براي خراسان‌جنوبی سرپرست معاونت عمرانی استانداری خراسان‌جنوبی:

پيش‌بيني تأمین ۲۷۶ میلیون مترمکعب آب براي خراسان‌جنوبی

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان‌جنوبی گفت: تأمین ۲۷۶ میلیون مترمکعب آب براي افق ۱۴۲۵ خراسان‌جنوبی پیش‌بینی شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی، محمد فرهادی اظهار کرد: میانگین بارش‌ها در مرکز استان در درازمدت ۱۶۰ ميليمتر است، حال آن‌كه در ۱۸ سال اخير در خوشبينانه‌ترين حالت ميانگين بارش‌ها در استان به معدل دراز مدت نرسيده است.

وی افزود: بالغ بر ۹۷ درصد از نیاز آبی استان از طريق آب‌هاي زيرزميني تأمين مي‌شود که اين امر در درازمدت مي‌تواند مشکلات زيادي را ايجاد کرده و آينده استان را به مخاطره اندازد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان‌جنوبی ادامه داد: از اين رو تأمين آب مورد نياز استان از ساير روش‌ها در دستور كار دولت تدبير و اميد قرار گرفت و از سال گذشته اقدامات مناسبي نيز در اين زمينه آغاز شده است.

فرهادی با بیان اینکه بارورسازي ابرها در پاييز و زمستان سال گذشته يکي از اين اقدامات مؤثر دولت بود، تصریح کرد: با توجه به اثرات مناسب اين امر، بارورسازي ابرها در سال جاري نيز در دستور کار وزارت نيرو و ساير مراجع و دستگاه هاي ذيربط قرار دارد.

وی ضمن تشکر از اقدامات مناسب همكاران در فرودگاه بيرجند، ادامه داد: یکي از طرح‌هاي در دست اقدام دولت براي تأمين آب مورد نياز استان، استفاده از آب ژرف است که براي اجراي اين طرح ابتدا بايد مطالعات لازم در زمينه شناخت لايه‌هاي زمين و مطالعات زمين‌شناسي به انجام برسد که بر همين اساس یک تفاهم‌نامه‌ مطالعاتي سه جانبه في‌مابين استانداري استان، معاونت علمي‌وفناوري رياست‌جمهوري و وزارت نيرو منعقد شده است.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان‌جنوبی یادآور شد: انتقال آب از دریای عمان، ديگر پروژه‌هاي مهم دولت در استان است.

انتهای پیام