پذیرش نتیجه انتخابات به فرهنگ تبدیل شود استاندار خراسان جنوبی:

پذیرش نتیجه انتخابات به فرهنگ تبدیل شود

به گزارش خبرشرق  و به نقل از ایرنا،سيد علي اکبر پرويزي، افزود: طرح بحث تخلف در اذهان عمومي و دامن زدن به اين موضوع ، باعث ايجاد بي اعتمادي در جامعه مي شود و در دوره هاي بعد با چالش مواجه خواهيم شد.
وی اضافه کرد: در سال ۱۳۸۸ شاهد حوادثی بودیم که به دليل القاي ذهنيت اشتباه در جامعه بود، امروز هم همه داوطلبان انتخابات ، نتيجه آن را قبول کنند.
مقام عالی دولت در استان، اظهار کرد: با توجه به حضور گسترده نمایندگان شورای نگهبان، هيات هاي نظارت و اجرايي، نماينده داوطلبان، موضوع به گونه اي طرح نشود که به اعتماد مردم نسبت به انتخابات لطمه وارد شود، بايد به گونه اي عمل کنيم تا شاهد مشاركت هرچه بيشتر مردم در انتخابات دوره هاي آينده نيز باشيم.
پرویزی، یادآور شد: انتخابات در خراسان جنوبي با حضور پرشور مردم در ۱۱شهرستان تابعه برگزار شد واز چند ماه قبل، فرآيندهاي مرتبط با برنامه ريزي هاي اعلام شده وزارت کشور انجام شد.
وی تصریح کرد: بعداز تشکیل هيات هاي اجرايي، بازرسي و نظارت ، هفته قبل از انتخابات هم داوطلبان نمايندگان خود را به فرمانداري ها معرفي کردند.
وی تاکید کرد: روز رای گيري با حضور ناظران، بازرسان و نمايندگان فرماندار و بخشداران، انتخابات شروع شد و بدون هيچگونه حاشيه اي هم به اتمام رسيد.

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: اقدامات مناسب شورای تامین و نيروي انتظامي به عنوان مسئول حفظ نظم و امنيت شعبه هاي اخذ راي به برگزاري انتخابات خوب و سالم در استان کمک شاياني كرد.

پرویزی ، ادامه داد: فرآیند انتخابات در جمهوري اسلامي ايران به گونه اي است که با توجه به حضور ناظران ، بازرسان و نمايندگان داوطلبان و نظارت آنها امکان کمترين تخلف وجود دارد.
وی یادآور شد: در استان نظارت مردمی و نظارت هاي موجود باعث حضور ۸۵.۲۲ درصد مردم پاي صندوق راي شد و نتيجه آن بعد از شمارش آرا با حضور ناظران و بازرسان و نمايندگاني داوطلبان صورتجلسه شد.
وی افزود: صورتجلسه های یادشده نيز به تاييد و امضاي نمايندگان هيات هاي اجرايي ، نماينده فرماندار و بخشدار، نمايندگان هيات نظارت و نماينده داوطلبان رسيده و بعد از آن نتيجه اعلام شد.
وی اظهار کرد: سابقه مردم خراسان جنوبی در حوزه مشارکت در انتخابات خوب است و این دوره هم مردم حضور پرشوري در شعبه هاي اخذ راي داشتند.
پرویزی یادآور شد: يکي از دلايل حضور پرشور مردم استان فعاليت ستادهاي انتخاباتي داوطلبان و بخشي هم به دليل ايجاد اعتماد و امانت داري مجريان انتخابات بود و تاکيد شد، آنچه مردم تشخيص دهند همان را حراست و به عنوان حق الناس آن را به خوبي مديريت کنيم.
وی تصریح کرد: تلاش مسئولان استان و گروه های اجتماعي و سياسي و رسانه ها از ديگر عوامل حضور پرشور مردم خراسان جنوبي در انتخابات بود.
وی تاکید کرد: بعضی ايرادها به لحاظ شکلي در روز راي گيري وجود داشت و در طول تاريخ ۳۸ سال گذشته چنين ايراداتي بود، اما هيچ وقت اين اشكال جزئي در برگزاري انتخابات تاثيري در نتيجه آن نداشته است.
به گفته پرویزی تصور بعضی از داوطلبان اين است،حتما راي مي آورند و از قبل قضاوتي در اين ارتباط دارند يا اطلاعات نادرستي که ممکن است به آنها داده شود در مواجه با مردم دچار اشتباه مي شوند.
وی افزود: با توجه به رفتار فرهنگی و اجتماعی جامعه بعضي از مردم خيلي صريح و شفاف اظهار نظر نمي کنند و هر کسي به آنها مراجعه کند، مي گويند به شما راي مي دهيم.
وی اظهار کرد: شاید بعضی نگراني ها از عواقب اظهار نظر کردن باعث شده است تا تعدادي از مردم در اين خصوص شفاف اظهار نظر نکنند، آنچه مهم و ارزش دارد، لحظه تعيين سرنوشتي است كه مردم خود با حضور پاي صندوق راي مشخص مي كنند.
وی تصریح کرد: در مورد انتخابات دوازدهمین دوره رياست جمهوري ،خراسان جنوبي ثابت کرد که كاملاً قانونمند حركت كرد و نتيجه آن هم مويد اين امر است و در كشور هم فرآيند بگونه اي نيست، كسي بتواند تاثيري در نتيجه انتخابات داشته باشد.
وی ادامه داد: اشکالات جزئی در همه دوره ها بوده مگر اینکه کاملاً نظام سيستمي، كارت هوشمند و الكترال ايجاد شود و شرايط روز به روز از قبل بهتر شود.
استاندار خراسان جنوبی ، یادآور شد: در حال حاضر تکلیف قانوني براي جمع آوري راي در روز برگزاري انتخابات اين است، بايد نمايندگان شوراي نگهبان، هيات نظارت، بازرسان، اعضاي شعبه ها، نماينده فرماندار و نيروي انتظامي حضور يابند، اگر نماينده يکي از اين بخش ها نباشد عملاً فرايند اخذ راي شروع نمي شود.
وی تصریح کرد: اگر سرناظر یا بازرس نباشد بايد منتظر بمانند، اين موجب ايجاد تاخير در فرآيند راي گيري در بعضي شعبه ها مي شود يا ممکن است مامور نيروي انتظامي به موقع نرسد.
وی اضافه کرد: در خراسان جنوبی افرادی که در شعبه هاي اخذ راي حضور يافته بودند، توانستند در انتخابات شرکت كنند، آرا آنها اخذ شد، در شهر بيرجند در دو،سه شعبه با مشكل ازدحام جمعيت مواجه شديم، تلاش شد با جابه جايي افراد با شعبه هاي ديگر مشكل رفع شود.
وی با بیان اینکه دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري و پنجمين دوره انتخابات شوراهاي شهر و روستا روز جمعه ۲۹ارديبهشت همزمان با سراسر کشور در خراسان جنوبي برگزار شدافزود:کار اخذ راي از ساعت هشت صبح آغاز شد و پس از ۱۶ساعت پايان يافت.
مقام عالی دولت در استان ، ادامه داد: حدود سه هزار نفر مسئولیت تامین امنيت شعبه هاي اخذ راي را بر عهده داشتند و در مجموع ۱۳هزار و ۵۰۰ نفر در کار برگزاري انتخابات با ستاد انتخابات استان همکاري داشتند.
پرویزی، با اشاره به اینکه براي جمع آوري راي مردم استان در ۱۱ شهرستان،۹۰۲ شعبه اخذ راي در نظر گرفته شده بود گفت: تعداد صندوق هاي اخذ راي رياست جمهوري ۹۰۲ صندوق و براي شوراهاي اسلامي شهر و روستا يک هزار و ۲۰۲ صندوق در نظر گرفته شد.
وی افزود: رای گیري شوراي اسلامي شهر بيرجند در ۹۲ شعبه با پيش بيني ۴۱۰ صندوق اخذ راي به روش الکترونيکي انجام شد، و اخذ راي براي رياست جمهوري دستي انجام شد.
وی با بیان اینکه در اين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي در ۹۰۸ روستا برگزار شد و چهار هزار و ۸۱۷ نامزد شورا در حوزه روستايي استان، براي تصاحب ۲ هزار و ۸۲۲ کرسي، با هم رقابت کردند افزود: مجموع ثبت نام شدگان براي نامزدي شوراي شهر و روستا، پنج هزار و ۶۷۸ نفر بود، نامزدها در حوزه شهري براي تصاحب ۱۳۹ كرسي با هم رقابت كردند.
استاندارخراسان جنوبی با اشاره به اینکه یکهزار و ۱۷۰ ناظر و سر ناظر در استان مسئوليت نظارت برگزاري انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا را به عهده داشتنديادآورشد: جمعيت خراسان جنوبي بر اساس نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسکن آبان ماه سال ۱۳۹۵، ۷۶۹هزار نفر اعلام شد كه از اين تعدادد ۴۵۴ هزار(۵۹درصد) نفر شهري و ۳۱۵ هزار نفر (۴۱درصد) روستايي هستند.
پرویزی تصریح کرد: از ۷۶۹ هزار نفر جمعيت استان، ۵۵۲ هزار نفر واجد شرايط حق راي در انتخابات اين دوره بودند که از اين تعداد ۱۵هزار و ۹۲۶ نفر راي اولي اند.
وی در پایان خاطر نشان ساخت: تعداد واجدان شرایط راي در ايران در اين انتخابات ۵۶ ميليون و ۴۱۰ هزار و ۲۳۴ تن اعلام شد که از اين تعداد يک ميليون و ۳۵۰ هزار و ۲۹۴ تن رأي اولي بودند.