پایمال شدن حق معلولان در آزمون استخدامی وزارتخانه‌های آموزش و پروش و بهداشت

پایمال شدن حق معلولان در آزمون استخدامی وزارتخانه‌های آموزش و پروش و بهداشت

مدیر انجمن پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت گفت: وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت و درمان در هفتمین آزمون استخدامی سهمیه ۳ درصدی معلولان را رعایت نکردند و حق این افراد پایمال شد.

پایمال شدن حق معلولان در آزمون استخدامی وزارتخانه‌های آموزش و پروش و بهداشت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اخبارشرق ایران ؛بهروز مروتی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیمبا اشاره به عدم رعایت سهمیه معلولان در آزمون استخدامی وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و بهداشت اظهار کرد: آموزش و پرورش باید از ۱۸۰۹۳ فرصت استخدام ۵۴۳ سهمیه را به افراد دارای معلولیت اختصاص می‌داد که این عدد منهای سهمیه  باقی‌مانده از دوره قبل آزمون استخدامی بوده است و در این آزمون فقط ۳۶۲ سهمیه برای افراد دارای معلولیت لحاظ شده و با این حساب ۱۸۱ فرصت استخدام از افراد دارای معلولیت سلب شده است. همچنین سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور نیز هیچ فرصت استخدامی در آزمون هفتم برای افراد معلول ندارد.

مروتی افزود: وزارت بهداشت و درمان نیز از ۹۴۱۶ فرصت استخدام تنها ۱۶۴ سهمیه لحاظ کرده است. این درحالی است که باید ۲۸۳ فرصت استخدامی در این وزارتخانه به معلولان تخصیص پیدا می‌کرد. در واقع ۱۱۹ سهم از فرصت استخدام افراد دارای معلولیت در وزارت بهداشت و درمان سلب شده است.

مدیر انجمن پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت گفت: متاسفانه دولت برای شانه خالی کردن از اجرای قانون، راه‌های عجیبی در پیش گرفته است، برای مثال در بند ۱ قسمت «ب» بخش چهارم دفترچه آزمون استخدامی وزارت بهداشت و درمان ،افراد معلول نمی‌توانند از محل‌هایی که ظرفیت استخدام برای یک نفر وجود دارد استفاده کنند و باید در محل‌هایی که ظرفیت برای دو نفر یا بیشتر وجود دارد،شرکت کنند. این در حالی است که نرخ بیکاری معلولان حدوداً ۴ برابر سایرین است.

مروتی تصریح کرد: اگر شما در خانواده دو فرزند یکی معلول و دیگری غیرمعلول و یک فرصت ایجاد اشتغال داشته باشید که هر دو فرد قابلیت توانایی انجام شغل مورد نظر شما را داشته باشند این فرصت را در اختیار کدام یک از فرزندانتان قرار می‌دهید؟ فردی که بیشتر در معرض تبعیض و آسیب اجتماعی ناشی از بیکاری قرار دارد یا فردی که کمتر در معرض آسیب اجتماعی قرار دارد؟

وی خاطر نشان کرد: مشکل دیگر این است که متاسفانه سازمان بهزیستی به دلیل ملاحظات دولتی نسبت به تمرد دستگاه‌ها از اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان اقامه دعوای حقوقی نمی‌کند و در نهایت به مکاتبات اداری بسنده می‌کند. تجربه ثابت کرده این اقدامات کافی و تاثیرگذار نیستند چرا که اگر موثر بودند نباید در هر آزمون شاهد این حق کشی‌ها بودیم. چند روز از انتشار هفتمین  آزمون استخدامی گذشته ولی تاکنون هیچ واکنشی از سوی سازمان بهزیستی نبوده‌ایم و احتمالا هنوز هم خبر ندارند که چه حقی از معلولان پایمال شده است.

تسنیم