پاسخ بانک مرکزی به یک کاندیدای ریاست‌جمهوری/ بانک مرکزی چقدر تسهیلات ازدواج داد؟

پاسخ بانک مرکزی به یک کاندیدای ریاست‌جمهوری/ بانک مرکزی چقدر تسهیلات ازدواج داد؟

به ‘گزارش خبر شرق به نقل از خبرآنلاين، متن جوابیه بانک مرکزی به شرح زير است:

نظام بانکی با وجود تنگناهای مالی و اعتباری و به ویژه در سال های اخیر از خود عملکرد مناسبی را نشان داده است و این امر شایسته تقدیر است. بر این اساس از ابتداي سال ۱۳۸۸ تا پايان سال ۱۳۹۱ تعداد ۴٫۵۴۵٫۹۸۷ فقره بالغ بر مبلغ ۱۱۱٫۴۴۰ ميلياردريال پرداخت شده؛ این در حالی است که  از ابتداي سال ۱۳۹۲ تا پايان سال ۱۳۹۵ تعداد ۴٫۱۱۲٫۱۴۶ فقره بالغ بر مبلغ ۱۹۱٫۶۰۳ ميلياردريال تسهيلات قرض الحسنه ازدواج در اختیار متقاضيان قرار گرفته است.

این رقم در مقایسه با دوره ۴ ساله از ابتدای سال ۱۳۸۸ تا پایان سال ۱۳۹۱ که مبلغ تسهیلات پرداختی حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان است، نشان می دهد مبلغ تسهیلات پرداختی در دوره دولت یازدهم در مقایسه با دوره قبل، رشد بیش از ۷۰ درصدی داشته است.

به گواه آخرین آمارهای بانک مرکزی تا تاريخ ۳۰/۱۲/۱۳۹۵ تعداد متقاضيان در صف برابر با ۴۸۳٫۸۸۵ نفر هستند، که از این تعداد ۱۶۷٫۰۱۵ نفر از افراد ياد شده در مراحل تکميل پرونده و انعقاد قرارداد برای اخذ تسهيلات قرض الحسنه ازدواج قرار دارند. براساس آمار در پایان سال ۱۳۹۱، بیش از ۸۳۷ هزار نفر در صف دریافت وام ازدواج بودند اما در پایان سال ۱۳۹۵ تنها ۴۸۳ هزار و ۸۸۵ نفر منتظر دریافت این تسهیلات بودند که کاهش چشمگیر بیش از ۴۰ درصدی داشته است. البته از تعداد منتظران در صف، تعداد ۱۶۷٫۰۱۵ نفر در مراحل تکميل پرونده و انعقاد قرارداد برای اخذ تسهيلات قرض الحسنه ازدواج قرار دارند.

علاوه بر این حسب ماده ۵۰ قانون جامع خدمات رساني به ايثارگران ، سقف فردي تسهيلات قرض الحسنه ازدواج ايثارگران از تير ماه سال ۱۳۹۴ به ميزان دو برابر تسهيلات افراد عادي افزايش يافت که طي سال‌هاي ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ تعداد ۴۴٫۵۵۸ نفر جمعاً به مبلغ ۷٫۱۶۱ميلياردريال از تسهيلات مذکور بهره مند شده اند.

نظام بانکی از ابتدای راه اندازی سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تا پایان سال ۱۳۹۵ مجموعاً تعداد ۸٫۶۶۸٫۱۳۳ فقره بالغ بر ۳۰۳٫۰۴۴ میلیارد ریال تسهیلات ازدواج به متقاضیان پرداخت شده است.