و ناگهان کارد به استخوان، تبدیل به مقاومت شد!

و ناگهان کارد به استخوان، تبدیل به مقاومت شد!


پایگاه خبری تحلیلی اخبارشرق ایران مصطفی داننده

🔹آیت‌الله علم‌الهدی امام جمعه مشهد در سال ۹۶ وقتی حسن روحانی رئیس جمهور ایران بود، در خطبه‌های نماز جمعه گفت:« بدون چون‌وچرا اگر سطح گراني بالا رود و معيشت مردم تأمين نشود، اين‌چنين اقداماتي ( اعتراضات مشهد) صورت مي‌گيرد.
پس بر مسئولان لازم است که به مطالبات مردم توجه کنند تا کارد به استخوان نرسد.»

🔹آیت‌الله علم‌الهدی امام جمعه مشهد در سال ۱۴۰۰ وقتی سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور است در خطبه‌های نماز جمعه گفت:« تحریم‌ها مردم ما را از نظر اقتصادی مقاوم کرده است و الان مردم ما در برابر تمام مشکلات معیشتی و فراز و نشیب‌های اقتصادی مقاوم اند.»

🔹الان تحریم‌ها رفع شده؟ مشکلات اقتصادی کم شده یا سفره‌های مردم نسبت به سال ۹۶ رنگین‌تر شده است که کاردی که به استخوان می‌رسید تبدیل به مقاومت شده است؟

🔹مشکلات کم نشده بلکه نام رئیس دولت از روحانی به رئیسی تغییر پیدا کرده و توجیهات در دستور کار قرار گرفته است.
در ادامه لازم است در مورد این سخنان به دو نکته اشاره کنم.

۱️⃣این سخنان تنها توجیهی برای وضع فعلی اقتصادی کشور است و واقعا مردم را اذیت می‌کند. این که زندگی‌شان سخت می‌گذرد و نایی برای نفس کشیدن و قد بلند کردن زیر آوارهای گرانی ندارند، بعد یک عده می‌آیند و روی سختی آنها اسم می‌گذارند تا شرایط را به گونه‌ای دیگر نشان دهند، حسابی اذیت می‌شوند.

۲️⃣نمی‌شود که هر وقت دوستان سرکار هستند، مشکلات مردم را نبینیم و بگوییم اینها مقاومت و امتحان الهی است اما وقتی اغیار کار را به دست می‌گیرند هر روز از وضع زندگی مردم بگوییم و مسئولان را ناکارآمد معرفی کنیم. در فقه آمده است که شرایط امام جمعه، همانند شرایط امام جماعت است که یکی از آن شرایط داشتن عدالت است. کاش ائمه جمعه و همه ما در برخورد با شرایط کشور عدالت داشتیم و با تعویض دولت‌ها، نظرتان در مورد یک مسئله مشخص تغییر پیدا نمی‌کرد. همین الان برجام نمونه بارز این تفاوت نگاه است.

۳️⃣این مقاومت و امتحان الهی فقط برای مردم است؟ شامل مسئولان نمی‌شود؟ در تمام این سال‌ها که کشور درگیر تحریم بوده، زندگی کدام یک از مسئولان کشور دچار مشکل شد؟ آنها هر ماه حقوق و پاداش‌های‌شان رسیده و به اصطلاح خم به ابروی زندگی‌شان نیامده است. کاش یکم آنها هم این مقاومت را تجربه می‌کردند و ما مردم فکر نمی‌کردیم که هرچه سختی است برای ما عوام است.

🔹مثلا برخی از مسئولان در چشم ما نگاه می‌کنند و به غرب فحش می‌دهند و فرزندان‌شان در همان غرب درس می‌خوانند و آفتاب می‌گیرند.

https://cdn.asriran.com/files/fa/news/1400/11/30/1344751_604.jpg