واکسیناسیون ۳ هزار قلاده سگ بر علیه بیماری هاری در استان؛

واکسیناسیون ۳ هزار قلاده سگ بر علیه بیماری هاری در استان؛

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان ‌ جنوبی از واکسیناسیون سه هزار قلاده سگ از ابتدای امسال در استان بر علیه بیماری هاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، به نقل از روابط عمومی دامپزشکی خراسان‌جنوبی، محمد اصغرزاده با بیان این که بیماری هاری در گروه بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان قرار دارد، افزود: افزایش سطح پوشش واکسیناسیون علیه هاری با هدف پیشگیری و کنترل این بیماری انجام شده است.

وی به واکسیناسیون بیش از ۳ هزار قلاده سگ در ۴ ماهه نخست امسال اشاره کرد و گفت: این آمار در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۵ بیش از ۳۹ درصد افزایش و رشد داشته است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان‌جنوبی سگ را به عنوان مهمترین عامل انتقال این بیماری به انسان عنوان کرد و تصریح کرد: هر نوع حیوان اهلی از جمله گاو، گوسفند، بز و … که مورد گزش حیوان هار قرار گرفته باشند و ویروس عامل بیماری در بدن آنها باشد نیز می‌توانند از طریق گاز گرفتن بیماری را به انسان منتقل نموده و سبب مرگ فرد شوند.

اصغرزاده خاطرنشان کرد: واکسیناسیون و ایمن سازی سگ‌ها سبب می‌شود تا در صورت گزش انسان توسط حیوان مهاجم، بیماری به انسان منتقل نشود.