هشدار به باغداران طبس؛ آفت سرخرطومی در کمین است؛

هشدار به باغداران طبس؛ آفت سرخرطومی در کمین است؛

هشدار به باغداران طبس؛ آفت سرخرطومی در کمین است؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل ازروابط عمومی معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان طبس، آقای مهندس بخشایی معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس به باغداران شهرستان در خصوص آفت سرخرطومی خرما هشدار داد.
داود بخشایی اظهار کرد: آفت سرخرطومي حنايي خرما از مهم ترين آفات نخيلات می باشد که در استان ما قرنطینه است.
وی افزود: از کشاورزان محترم خواستاریم در صورت مشاهده این آفت مراتب را جهت کنترل به موقع وانجام عملیات قرنطینه ای به اطلاع مدیریت جهادکشاورزی برسانند.
حشره بالغ آفت سرخرطومي حنايي خرما به رنگ قرمز مایل به قهوه ای تیره به طول ۳۰تا ۳۵ میلیمتر و عرض ۱۰ میلیمتر می باشد. قسمت انتهایی خرطوم بلند و خمیده است. شاخکها بلند است و در موقع استراحت در داخل شیار روی خرطوم قرار می گیرد. در روی هر بالپوش ۶ شیار طولی مشخص وجود دارد. لارو ضخیم بدون پا به رنگ سفیدشیری مایل به زرد وکپسول سر قهوه ای متمایل به قرمز باطول ۵۰ میلیمتر و عرض ۲۰ میلیمتر می باشد. حشره ماده، تخمهایش را در زخمهای درخت در طول تنه یا درمحل دمبرگها و پا جوشها می گذارد. لارو پس از سه روز از تخم بیرون می آید و به سمت داخل تنه شروع به تغذیه می کند. حشره کامل معمولا از درخت نخل تغذیه نمی کند و خسارت مربوط به لارو می باشد.
علایم اولیه حمله آفت قابل تشخیص نیست. درمراحل اولیه آلودگی از طریق گوش دادن به صدای تغذیه لارو و حس کردن بوی ترشیدگی و خشک وسفید شدن برگ وسط تنه جوش و پاجوش می توان به وجود آفت پی برد. علایم بعدی خسارت آفت شامل شکافها و بریدگی های قاعده برگ، رشد غیر عادی و اریب تاج درخت به صورت خارج از مرکز، سوراخهای قاعده درختان بریده شده و علایمی مشابه استرس ها ی خشکی ( پژمردگی و زردی ) می باشد. در موقع حمله آفت تنه از نظر ساختمانی ضعیف شده و ممکن است سقوط کند.
امکان ردیابی این آفت از طریق تله های جلب کننده فرمونی و تله های جلب کننده گیاهی امکان پذیر می باشد
۱- ردیابی با تله های جلب کننده فرمونی: با استفاده از فرمون جنسی این آفت به همراه پنیر خرما درون سطل های پلاستیکی برای این آفت تله گذاشته می شود تا درصورت وجود درون تله بیفتند.
۲- رد یابی با تله های جلب کننده گیاهی: دراین نوع تله ها از پنیر خرما یا میوه خرما یا میوه سیب بعنوان تله جلب کننده استفاده می شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس از جمله اقدامات لازم برای پیشگیری به موارد زیر اشاره نمود:
¤ انجام هرس( شامل حذف پاجوش وتنه جوش) در فصل سرما که پرواز و فعالیتهای حیاتی حشرات کند می شود انجام گیرد.
¤ پانسمان محل های هرس شده و زخمهای ایجاد شده توسط سایر عوامل در فصل بهار و تابستان لازم و ضروری است.
¤ رعایت بهداشت و تمیزی باغ از سرشاخه های خشک و علفهای هرز
¤ وارد نکردن پاجوش بدون گواهی بهداشتی و جلوگیری از واردات غیرقانونی پاجوش