هزینه هزار و ۳۰ میلیارد ریال در طرح تحول سلامت خراسان جنوبی؛ دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی:

هزینه هزار و ۳۰ میلیارد ریال در طرح تحول سلامت خراسان جنوبی؛

دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: از این میزان توریع اعتبارات ارسالی از سوی وزارت متبوع به میزان ۴۱۴ میلیارد و ۷۰۳ میلیون ریال در سال ۹۳ ، میزان ۳۸۴ میلیارد و ۴۶۴ میلیون ریال در سال ۹۴ و ۲۳۲ میلیارد و ۶۳۸ میلیون ریال در سال ۹۵ است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، وی گفت: بعد از گذشته بیش از ۳۵ سال از انقلاب اسلامی برای نخستین بار سلامت به عنوان مهمترین اولویت کشور و دولت مطرح شد و اتفاقات خوشایندی در حوزه های مختلف به ویژه حوزه درمان رخ داد که بخش کوچکی از عقب افتادگی ها و کسری های این حوزه تامین شد.
وی بیان کرد: امید است با تداوم طرح تحول و تامین اعتبارات مورد نیاز برای ادامه طرح یاد شده شاهد این باشیم بعد از رفع کسری ها به سمت استانداردهای جهانی حرکت کنیم.
دهقانی با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت هفت برنامه محوری در حوزه درمان را مدنظر قرار داده است، اظهار کرد: کاهش فرانشیز، ارتقای ویزیت، محور مقیمی، محور ماندگاری، هتلینگ، ترویج زایمان طبیعی و توانمندسازی نیروی انسانی از محورهای این طرح است.
وی مهمترین محور این طرح در حوزه درمان و ارزشمندترین حیطه برای مردم را موضوع کاهش فرانشیز در بیمارستان ها دانست و یادآور شد: قبل از شروع این طرح وضعیت بیمارستان ها به گونه ای شده بود که تحمل آن بسیار سخت بود.
وی ادامه داد: در این طرح بیمارستان ها موظف شدند تمامی خدمات مورد نیاز بیماران بستری را پرداخت کنند و هیچ بیمارستانی اجازه ندارد بیمار یا همراه وی را برای گرفتن تجهیزات، لوازم مصرفی، دارو و … به خارج بیمارستان بفرستد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: با اجرای طرح تحول سلامت و کاهش فرانشیز، تمامی خدمات با تعرفه مشخص در بیمارستان ها تامین می شود.
دهقانی گفت: نتیجه این اقدامات منجر به کاهش میزان پرداختی از جیب بیمار شد به نحوی که فرانشیز پرداختی توسط بیمه شدگان شهری ۶ درصد و بیمه شدگان روستایی سه درصد است.
به گزارش خبر شرق، وی اظهار کرد: از ابتدای طرح تحول تا پایان دی ماه امسال ۳۴۲ هزار و ۳۸۸ بیمار بستری در بیمارستان های استان از بسته کاهش فرانشیز بهره مند شدند.
وی از راه اندازی سامانه ۱۶۹۰ برای مشکلات و ثبت شکایات در کشور خبر داد و افزود: همچنین سامانه ۱۵۹۰ در سطح استان برای رسیدگی به تمامی شکایت ها در حوزه درمان و فوریت های پزشکی راه اندازی شد و به صورت شبانه روز پاسخگوی شهروندان است.