هزار میلیارد تومان برای خرید حمایتی زعفران در کشور

هزار میلیارد تومان برای خرید حمایتی زعفران در کشور

وزیر جهاد کشاورزی روز گذشته در نامه ای به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خواستار تأمین اعتبار برای خرید حمایتی زعفران شد.

ابلاغ هزار میلیارد تومان برای خرید حمایتی زعفران در کشور

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اخبار شرق ایران از  صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، در این نامه آمده  200 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در زنجیره تولید زعفران در سطح حدود ۱۱۴ هزار هکتار با تولید ۵۰۰ تن  زعفران فعالیت دارند و صادرات این محصول، سال گذشته ۳۵۱ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است.

با برنامه ریزی های وزارت جهاد کشاورزی و بازندگی های مناسب، تولید زعفران در سال جاری در مقایسه با پارسال افزایش داشته که برای جلوگیری از کاهش غیرمتعارف قیمت و خسارت کشاورزان، خرید حمایتی این محصول از سوی سازمان تعاون روستایی اجتناب ناپذیر است.

با توجه به اینکه قیمت تمام شده هر کیلوگرم زعفران پوشال ۸۲ میلیون ریال برآورد شده نیاز است با خرید حمایتی این محصول موافقت  فرمایید.

رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز دستور رسیدگی به این موضوع را به متولیان داده است که به دنبال آن تصمیم گرفته شده مکاتبه لازم با جهاد کشاورزی مبنی بر توافق با پیشنهاد یاد شده و استفاده از مبلغ هزار میلیارد تومان به صورت تسهیلات در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.

خراسان جنوبی در تولید رتبه دوم و در کیفیت رتبه اول زعفران را در کشور و جهان دارد.