نیروی زمینی ارتش تا پایان سال “تانک کرار” را تحویل می‌گیرد/ ارتقای T-۷۲های نزاجا به استاندارد کرار؛

نیروی زمینی ارتش تا پایان سال “تانک کرار” را تحویل می‌گیرد/ ارتقای T-۷۲های نزاجا به استاندارد کرار؛

امیر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش، با اشاره آخرین مراحل تحویل تانک کرار به نیروی زمینی ارتش، اظهارداشت: انشاالله بزودی تانک کرار را تحویل می‌گیریم، این تانک آماده است.

وی با بیان اینکه وزارت دفاع این تانک را آماده کند، انشاالله تا اواخر سال جاری آن را تحویل خواهیم گرفت، افزود: تانک کرار، تانک بسیار خوب، ایده‌آل و عملیاتی است که مورد آزمایش قرار گرفته و در رزمایش نیز شرکت کرده است.

فرمانده نیروی زمینی ارتش همچنین از ارتقا تانک‌های تی ۷۲ به استاندارد کرار خبر داد و گفت: ارتقا در همه زمینه‌ها جزء برنامه‌های نیروی زمینی ارتش است و حوزه زرهی نیز یکی از این موضوعات است.

امیر حیدری افزود: انشالله تا پایان سال جاری نیز ارتقاء تانک‌های تی ۷۲ عملیاتی می‌شود.

** کرار در یک نگاه

، کرار نخستین تانک پیشرفته بومی کشور است که در ۲۲  اسفند ۱۳۹۵ با حضور سردار دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، رونمایی و به طور هم زمان خط تولید آن در صنایع زرهی بنی‌هاشم دورود افتتاح شد.

کلیه مراحل طراحی و ساخت تانک بومی کرار در صنایع زرهی بنی هاشم دورود وابسته به سازمان صنایع دفاع وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انجام شده و به مرحله تولید رسیده است.

از جمله ویژگی‌های کرار می‌توان به تجهیز به سامانه فاصله یاب لیرزی، تجهیز به رایانه بالستیک، قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز، قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیق، امکان شلیک توسط توپچی و فرمانده از دو سایت موازی، دارا بودن سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی در شرایط مختلف،توانمندی عبور از مناطق ذوعارضه، گودال، رودخانه و حرکت در زیر آب،  تجهیز به سامانه ناوبری و نمایش آن برای راننده تانک، حفاظت زرهی مقاوم در برابر انواع سلاح‌های ضدزره و مخابرات و مدیریت صحنه نبرد دیجیتال و توانمندی در مقابله با جنگ های الکترونیکی اشاره کرد.