نگاه پدافندغیرعامل، نگاهی بلندمدت و آینده نگر است نگاه پدافندغیرعامل، نگاهی بلندمدت و آینده نگر است استاندار خراسان جنوبی:

نگاه پدافندغیرعامل، نگاهی بلندمدت و آینده نگر است

استاندار خراسان جنوبی که ظهر امروز در جلسه قرارگاه استانی پدافند زیستي در محل بازارچه مرزي ماهيرود، سخن مي گفت، با بيان اين مطلب افزود: پدافندغيرعامل، تنها نگاه مقابله با تهديدات نيست، بلکه علاوه بر اين نوع نگاه، بايد با برنامه ريزي بلندمدت، آينده نگري را نيز در دستور کار خود قرار دهد.

،استاندار خراسان جنوبی يکي از بزرگترين ظرفيت هاي استان خراسان جنوبي را مرز اين استان با کشور افغانستان دانست و تصريح كرد: حضور سردار مهدي پور معاون سلامت سازمان پدافندغيرعامل كشور در اين استان، آن هم در ايام پركار هفته پدافندغيرعامل نشان دهنده اهميت پدافند زيستي و سلامت زيستي در اين استان مرزي است.

 

مروج الشریعه، تهیه سند آمایش استان را يک فرصت گرانقيمت براي توسعه اين استان ذکر و افزود: سند آمايش استان تا چند هفته ديگر جهت طرح و تصويب در شوراي برنامه ريزي و توسعه استان ارائه خواهد شد، از اين رو يکي از مهمترين رويكردهايي كه بايد در اين سند لحاظ شده و ديده شود، مطالعات پدافندغيرعاملي در بخش هاي مختلف است.

 

وی، در ادامه جلسه ضمن تقدیر و تشکر از مدیر کل پدافندغيرعامل استانداري به منظور برنامه ريزي مطلوب در جهت برگزاري قرار گاه زيستي در مرز ماهيرود، تصريح کرد: اميدواريم در مبادي مرزي ديگر استان نيز اين جلسه برگزار شود تا كاركنان بخش هاي مختلف مستقر در مرزها به اهميت پدافندغيرعامل در اقدامات تخصصي خود آگاه تر شوند.

 

فرمانده قرارگاه استانی پدافند زیستی مرز را واجد فرصت ها و تهديدات متعددي دانست و خاطر نشان ساخت: بر اين مبنا مي توانيم با برنامه ريزي صحيح فرصت هاي امنيتي و اقتصادي موجود در مرز را تقويت کنيم.

 

وی با اشاره به برگزاری رزمایش آنفولانزاي فوق حاد پرندگان در مرز ماهيرود تصريح کرد: برگزاري رزمايش هاي متعدد در حوزه پدافند غيرعامل زيستي، مي تواند به شناسايي نقاط قوت و ضعف دستگاه هاي متولي اين بخش کمک شاياني كند.

 

نماینده عالی دولت در استان، در ادامه جلسه ظرفیت استان را به لحاظ دارا بودن دام سبک و سنگين مطلوب توصيف کرد و اظهار داشت: براي حفاظت از سرمايه هاي مردم در اين استان، بايد پدافندغيرعامل را به عنوان يک مولفه بازدارنده جدي و از ذخاير ژنتيكي استان و كشور با تمام وجود حراست نماييم بگيريم و الزامات آن را مورد توجه قرار دهيم.

 

وی در پایان با تاکید بر اينکه در آينده نزديک قطعا شاهد رونق بيشتر اين مسير ترانزيتي و تجاري خواهيم بود ، خاطر نشان ساخت : با برنامه ريزي هاي به عمل آمده براي بازارچه هاي مرزي ديگر استان نظير بازارچه مرزي يزدان نيز در آينده نزديك اتفاقات خوبي را پيش بيني مي كنم.

 

بر پایه این گزارش ، پیش از ظهر امروز، رزمايش استاني پدافند زيستي با موضوع آنفولانزاي فوق حاد پرندگان در مسير مرز ماهيرود با حضور استاندار خراسان جنوبي، معاون سلامت سازمان پدافندغيرعامل کشور، مدير کل پدافندغيرعامل استانداري، فرماندار شهرستان سربيشه و تني چند از مديران ستادي و استاني برگزار شد.

 

گفتنی است در این رزمایش، اقداماتي نظير سم پاشي و ضد عفوني کردن کليه اماکن فرضي، واكسيناسيون طيور تا شعاع سه كيلومتر و رصد و پايش كليه اتفاقات و سرمايه هاي زيستي تا شعاع ۱۰ كيلومتر توسط تيم هاي عملياتي پيش بيني شده به عمل آمد.