نمایشگاه صنایع دستی و مشاغل خانگی در بیرجند افتتاح شد؛

نمایشگاه صنایع دستی و مشاغل خانگی در بیرجند افتتاح شد؛

با حضور رییس جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی، نمایشگاه صنایع‌دستی و مشاغل خانگی در بیرجند افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، جلال الدین صادقی، امروز ۲۹ مهرماه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه صنایع دستی و مشاغل خانگی بانوان امیرآباد گفت: در عصرحاضر نگاه به شغل عوض و آینده کاری متفاوت شده است.

وی افزود: در آینده، کار به صورت استخدامی تمام وقت وجود ندارد و کارها به صورت پاره وقت، خود اشتغالی و کارآفرینی تبدیل خواهد شد.

رییس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بخشی از اقتصاد روی مشاغل خانگی معطوف شده است، ادامه داد: در کشورهای مطرح اقتصادی، توجه به صنایع کوچک و روستایی معطوف بوده و این امر زمینه پویایی اقتصاد این کشورها را رقم زده است.

وی با تاکید بر اینکه مشاغل خانگی از روستاها شروع شده، شکل گرفته و متولد شده است، تصریح کرد: ضمن گسترش مشاغل خانگی، باید در این زمینه تنوع یجاد کرده و به سطح شهرها گسترده شوند.

رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در صورت توسعه مشاغل خانگی، اقتصاد خانواده‌ها نیز پویا شده و سطح رفاه بالا می‌رود، اظهار کرد: درجه بیکاری بالا رفته و یکی از منشاهای مهم این امر این است که مادران فرزندان کارآفرین تربیت نکرده‌اند.

صادقی با اشاره به اینکه با توانمندسازی مادران، این امر بین خانواده‌ها نیز گسترش می‌یابد، اظهارکرد همیشه کارها را از مسیر پیچیده و سخت می‌خواهیم انجام دهیم در حالی که مسیرهای ساده و راحت تر نیز وجود دارد.

وی عنوان کرد: جهاددانشگاهی در راستای فعالیت‌های سایر سازمان‌ها همراه با آن‌ها بوده و در این مسیر نیز مجموعه با عنوان سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال در جهاددانشگاهی شکل گرفته که به صورت ویژه در بحث مشاغل خانگی کار می‌کند.

صادقی ادامه داد: در حال حاضر  به بحث ارتقاء توانمندسازی بانوان خانه دار توجه شده تا بتوانند به بازار وصل شوند.

وی با بیان اینکه بانوان فعال با مراجعه به این سازمان می‌تواند از خدماتی چون مشاوره، پشتیبانی، اتصال به بازار و شرکت در دوره‌های توانمند سازی بهره ببرند، یادآور شد: بهترین اقدام، ایجاد ترغیب ذهن‌های خلاق در تولید کار و گسترش آن بین خانواده‌ها است.

رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی در پایان از دهیاری امیر آباد، پایگاه بسیج کربلا، شورای امیرآباد، هیات امنای مسجد و مهدیه امیرآباد تشکر و قدردانی کرد.